Parkta yoga yapanlara engel

Eskişehir Valiliği’nin sorumluluğundaki Dede Korkut Parkı’nda yoga yapmak isteyenler park güvenliği tarafından engellendi ve CİMER’e şikayet edildi


Eskişehir’deki Dede Korkut Parkı’nda yoga yapan kişiler park güvenliği tarafından engellendi. Yoga yapan kişilerin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet edildiği öğrenildi.

Yaşananlara tepki gösteren Odunpazarı Belediyesi Başkanı Kazım Kurt, sosyal medya hesabından açıklama yaparak yaşananları aktardı:

“Eskişehir Valiliği’nin sorumluluğundaki Dede Korkut Parkı’nda yoga yapanlar CİMER’e şikayet edilmiş. Güvenlik görevlisi yoga yapanları engellemiş. Bu da mı yasak oldu? Gerekçeniz ne? Siz şaka mısınız? Değerli arkadaşlar, tüm parklarımız sizindir. Özgürce yoga yapabilirsiniz.”

Evrensel‘in haberine göre, engelin kamuoyunda ses getirmesi sonrasında Eskişehir Demokratik Kadın Platformu (EDKP) üyesi kadınlar, yasağa karşı tüm kadınları 30 Mayıs’ta Dede Korkut Parkı’na yoga yapmaya çağırdı. EDKP’nin çağrısı ile parkta bir araya gelen yüzlerce kadın, “Yasaklar ülkesi Türkiye’de her gün yeni bir keyfi yasakla uyanıyoruz. Konserin, festivalin, eğlenmenin sudan bahanelerle ve ‘toplum’ ve ‘genel ahlak’ gerekçe edilerek engellenmesinin ardından parkta yoga yapmak da yasaklandı” ifadeleriyle yasağa tepkilerini ortaya koydu.