Ovacık Belediyesi’nin festivaline valilik engeli

24-30 Temmuz tarihleri arasında Ovacık’ta düzenlenmesi planlanan 1. Uluslararası Ovacık Sanat Günleri iptal edildi


 

Fatih Mehmet Maçoğlu’nun başkanlığını yürüttüğü TKP’li Ovacık Belediyesi’nin, 24-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlemeyi planladığı 1. Uluslararası Ovacık Sanat Günleri, Tunceli Valiliği tarafından OHAL gerekçesiyle festivalin tek bir günde ve kapalı alanlarda yapılması şart koşulunca iptal edildi.
İlk kez düzenlenecek olan festivalde müzik, sinema, tiyatro, resim, heykel, felsefe, sosyoloji, kadın, çocuk ve sağlık atölyelerinde çalışmalar yürütülecekti.Türkiye’den birçok sanatçı, sinemacı, yazar ve gazetecilerin katılacağı festivalde, konser ve söyleşiler de yer alacaktı.

Festivalin OHAL gerekçe gösterilerek iptal edilmesine ilişkin Ovacık Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Uzun süreden beri emek vererek hazırlıklarını yapmış olduğumuz 1. Uluslararası Ovacık Sanat Günleri, olağanüstü hal- güvenlik vb. nedenler ileri sürülerek ilçe ve il mülki amirleri tarafından izin verilmemiştir.
Bir haftaya yayılan sanat günleri programımız, müzikten ekolojiye, felsefeden güzel sanatlara, tiyatrodan sinemaya, kadım atölyesinden çocuk atölyesine kadar yapmayı planladığımız atölye çalışmalarına yetkililer tarafından izin verilmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir. Bu hazırlıklar boyunca bizim yanımızda olan aydın, yazar, müzisyen ve diğer sanat dallarında bize destek olan sanatsever bütün dostlarımıza teşekkür ederiz.” denildi.