Kayyımlar parkların adını değiştirmeye devam ediyor

Diyarbakır’ın Lice Belediyesi’ne atanan kayyım, Ceylan Önkol ile Medeni Yıldırım’ın adının verildiği parkların isimlerini değiştirdi. Yenişehir Belediyesi kayyumu ise Kürt edebiyatının önemli isimlerinden Mehmed Uzun adına yapılan parka müdahalede bulundu


Bölgedeki belediyelere atanan kayyımlar, seçilmiş belediye başkanlarının kültür sanat ve sosyal alanlarda yaptıkları hizmetlerin izini silmek için her gün yeni bir uygulama gerçekleştiriyorlar. Parkların adını değiştirmek, il ve ilçelerdeki heykelleri kaldırtmak, kültür merkezlerinin işleyişini değiştirmek kayyımların sıkça başvurduğu yöntemler arasında yer alıyor. Tepkiyle karşılanan uygulamalardan üçü, son birkaç gün içinde gerçekleşti.

İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla Diyarbakır Valiliği tarafından Lice Belediyesi’ne kayyım olarak atanan ilçe kaymakamı Sinan Başak, hem Ceylan Önkol’un hem de Medeni Yıldırım’ın adını taşıyan parkların adını değiştirdi. Diyarbakır’ın merkez ilçesi Yenişehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Serdar Kartal ise Mehmed Uzun’un adını taşıyan parkın tabelasını indirdi.

 

Ceylan Önkol havan topuyla öldürülmüştü

Ceylan Önkol, 28 Eylül 2009’da 12 yaşındayken Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyü Hambaz mezrasında karakoldan atıldığı iddia edilen havan topu ile yaşamını yitirmişti. Ceylan Önkol’un ölümü uzun süre gündemde kalmıştı. DBP’li Lice Belediyesi Ceylan’ın adını bir parka vermişti.

Ceylan Önkol’un adı, Lice Belediyesi’ne atanan kayyım tarafından geçtiğimiz günlerde parktan kaldırıldı. Parka, Silvan’da patlama sonucu yaşamını yitiren 13 yaşındaki Fırat Sinpil’in adı verildi. Önkol’un ailesi, “İkisi de çocuk, ikisi de savaş mağduru. Fırat için de bir park açılabilirdi” şeklinde tepkilerini dile getirdiler. Fırat Sinpil’in babası ise Lice’deki bir parka oğlunun adının verileceği yönünde bilgilendirildiğini ifade ederek, “Ancak Ceylan Önkol Parkı’na oğlumun adının verileceğini kimse bana söylemedi” dedi.

 

Medeni Yıldırım davası devam ediyor

Medeni Yıldırım (19), Lice’nin Kayacık köyünde 28 Haziran 2013’te yapılan karakol-kalekol protestosunda askerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmişti. Yıldırım’ın öldürülmesinin üzerinden dört yıl geçmesine rağmen tek bir fail cezalandırılmadı.

DBP’li Lice Belediyesi, Medeni Yıldırım adına bir park yaptırdı. Lice Belediyesi’ne atanan kayyım Sinan Başak, Medeni Yıldırım’ın isminin verildiği parkın ismini Şehit Binbaşı Ümit Çelik Parkı olarak değiştirdi. Basına konuşan anne Fahriye Yıldırım, “Medeni’yi öldürenle parkın ismini değiştiren arasında fark yok” diyerek tepkisini dile getirdi. Medeni’nin vurulmasından bu yana dört yıl geçtiğini hatırlatan anne Yıldırım, “Medeni’yi kimin vurduğunu bulacaklarına parktan ismini kaldırdılar. Ama bu park Medeni’nin adıyla bilinecek” dedi.

 

Mehmed Uzun Parkı

Yenişehir Kaymakamı Mehmet Özel, Yenişehir Belediyesi’ne ilk atanan kayyımdı. Özel’in ilçedeki ilk icraatlarından biri Mervani Parkı’ndaki rölyefleri kaldırtmak olmuştu. Onun yerine atanan Serdar Kartal ise ölümünün 10. yılında Mehmed Uzun’un adının verildiği parkın tabelasını indirdi. Üzerinde Mehmed Uzun’un adının yanı sıra Hilbe Agrî marşının bir dörtlüğü ve Kürtçe harflerin bulunduğu parkın içindeki kitap anıtı da kaldırıldı.

 Kürt edebiyatının önemli kalemlerinden biri olan Mehmed Uzun’un adını taşıyan parkın açılışı, çok sayıda siyasetçi ve sanatçının katılımıyla, 11 Ekim 2013’te gerçekleşmişti.

Yenişehir Belediyesi’ne atanan kayyım parkın adını değiştirecek mi? Anıtı yeniden parka getirecek mi? Bu soruların cevabını almak mümkün olmadı. Çünkü Yenişehir Belediyesi’nin sitesinde konuyla ilgili bir açıklama yer almıyor. Yenişehir Belediyesi’nden konuya dair bilgi verebilecek herhangi bir personele ulaşmak da mümkün olmadı. Önümüzdeki günlerde parkın adının değiştirildiğine tanık olmak hiç şaşırtıcı olmayacak. Çünkü belediyelere atanan kayyımların ilk müdahale ettikleri alanların başında parklar ve heykeller yer alıyor.  

 

Tahir Elçi’nin adına da tahammül yok

Atandıkları il ve ilçelerde kayyımların müdahale ettiği bazı park ve heykelleri şöyle sıralamak mümkün:

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki Lamassus heykelleri kaldırıldı.

Diyarbakır Kayapınar ilçesindeki Roboski Anıtı kaldırıldı.

Cizre Belediyesi’ne atanan kayyım, Demokrasi Partisi (DEP) milletvekili Orhan Doğan’ın büstünü kaldırttı.

Kızıltepe Belediyesi’ne atanan kayyum, 12 yaşında 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz’ın adını taşıyan heykeli kaldırdı ve yerine özensiz bir saat kulesi dikti.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde Ehmedê Xanî büstü kırılarak yerinden alındı.

Kayapınar ilçesindeki Parkorman’ın adı 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak değiştirildi.

Van’nın Çatak Belediyesi’ne atanan kayyım, Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elçi’nin adını parktan kaldırdı.