Onur Yürüyüşü İstanbul’da yine yasaklı

İstanbul Valiliği, “oluşabilecek muhtemel olumsuzlukları” gerekçe göstererek Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Onur Haftası Komitesi ise planlanan yürüyüşün gerçekleşeceğini açıkladı. Sivil toplum kuruluşlarından, aktivistlerden yasağa tepki var…


Onur Yürüyüşü İstanbul’da 4. kez yasaklandı. 1 Temmuz Pazar günü Taksim’de yapılacak LGBTİ+ Onur Yürüyüşü başvurusuna İstanbul Valiliği, “açık alan etkinliklerinin düzenlenmek istendiği İstiklal Caddesi ve Beşiktaş İskele Meydanı 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında belirlenen toplantı ve gösteri yürüyüş alanları içerisinde yer almadığından ve oluşabilecek muhtemel olumsuzluklara karşı güvenlik nedeniyle açık alan etkinliklerinin düzenlenmesinin uygun görülmediği” şeklinde olumsuz yanıt verdi.

Başvuruyu yapan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi ise yasağa karşı açıklamasında “Yirmi altı yıldır olduğu gibi bu yıl da aynı azimle Onurlu Yürüyüşümüzü gerçekleştireceğimizi basına ve kamuoyuna duyurur ve her lubunyanın bir Onur Yürüyüşü olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz” diyerek planlanan yürüyüşün gerçekleşeceğini söyledi.

Açıklamada, valilikle görüşmeye de yer verildi: “Barışçıl olduğu sürece her türlü toplantı ve yürüyüşü düzenlemek önceden izin alınmaksızın her vatandaşın hakkıdır. Buna rağmen her yıl yaptığımız üzere bu yıl da valilikten yedi cihanın bilmekte olduğu yürüyüşümüz hakkında konuşmak üzere bir görüşme talep ettik. Vali yardımcısıyla yaptığımız görüşmede önceki yıllarda yürüyüşün Ramazan’a denk geldiği için yasaklandığı, bu yıl böyle bir durum olmadığı için yürüyüşün önünde bir engel olmadığı fakat son kararı yine de valinin vereceği cevabını aldık. Görüşmenin ardından komite tarafından yazılı olarak da haftanın ve yürüyüşün bildirimi valiliğe yapılmıştır. Üzülerek belirtiriz ki valilik verdiği cevapta aslında bizim protesto hakkımızı korumaya alması gereken Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu göstererek bizim güvenliğimizi alamayacağını ve Onur Yürüyüşü’nün düzenlenmesini uygun bulmadığını söylemiştir.”

Yasağa tepki göstererek ortak bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği Avrupa Şubesi (ILGA-Europe) ve All Out, Türkiye’deki LGBTİ+ topluluklarıyla dayanışma içerisinde olduklarını ifade ederek yetkililere seslendi.

UAÖ Avrupa Kampanyalar Direktörü Fotis Filippou, Yetkililerin sivil toplum, ifade özgürlüğü ve çeşitlilik üzerinde baskı uyguladığı mevcut korku ikliminde, LGBTİ+’ların görünür olması ve Onur Yürüyüşü’nü özgürce kutlaması her zamankinden daha önemli” derken, ILGA-Europe Programlar Direktörü Björn van Roozendaal da “İstanbul’daki Onur Yürüyüşü’nün görkemli geçmişi düşünüldüğünde bu durum hepten hayal kırıklığı yaratıyor. Maalesef, son yıllarda kamusal LGBTİ+ etkinliklerine getirilen sınırlandırmalar, sivil toplum örgütlenmesi ve insan haklarının aşındırılmasına yönelik çabalara işaret etmektedir. Tarih, tekerrür ediyor” dedi.

All Out İdari Direktörü Matt Beard ise “Yetkililer, insanları sindirmek ve bastırmak için barışçıl toplanmaları yasaklayabilir, muhalefeti susturabilir, fiziksel ve kaba güç kullanabilir. Fakat Onur Yürüyüşü’nün kalbinde yatan özgürlük, saygı ve onur arzusunu asla yok edemezler” sözleriyle destek çağrısında bulundu.

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da sosyal medyadan yasağa karşı tepkisini dile getirdi: “Cinsiyetçi ve ayrımcı yaklaşımların her türüne karşıyız” dememiş miydiniz? OHAL’de ‘İnsan Hakları İhlalleri’ hız kesmeden devam ediyor.”

İstanbul’daki ilk Onur Yürüyüşü 2003’te yapıldı. Son olarak 2014’te yapılan ve yaklaşık 90 bin kişinin katıldığı yürüyüş, o zamana kadar yapılanların en kalabalığıydı. 2015’ten bu yana yasaklı olan yürüyüşü yasağa rağmen gerçekleştirmek isteyenlere ise tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve biber gazı kapsülleri kullanılarak şiddet uygulandı.