LGBTİ+ etkinlikleri yasağı sürüyor

Ankara Valiliği tarafından OHAL’de ilan edilen LGBTİ+ etkinlikleri yasağı, kapsamı genişletilerek yeniden uygulanacak


Ankara Valiliği’nin Kasım 2017’de Olağanüstü Hal Kanunu’na dayanarak ilan ettiği LGBTİ+ etkinliklerine süresiz yasak,  OHAL sonrasında da “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar”, “kamu güvenliği”, “genel sağlık ve ahlakın korunması” ve “başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gibi gerekçelerle sürecek.

3 Ekim’de Ankara Valiliği’ne bağlı Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü tarafından Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen “LGBTT ve LGBTİ etkinlikleri” başlıklı resmî yazıda LGBTT-LGBTİ vb. konular ile ilgili etkinliklerin yasaklandığı belirtiliyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne iletilen yazıda şu ifadeler yer alıyor:
“Çeşitli sosyal medya ve birtakım yazılı ve görsel medya organlarından LGBTT (Lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel veya travesti) ile LGBTİ (Lezbiyen, gey, biseksüel, transgender, intersex) adıyla çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından, ilimizin muhtelif yerlerinde birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi vb. etkinliklerin gerçekleştirileceği şeklinde bilgiler elde edilmiştir.
Söz konusu paylaşımlarla halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği göz önünde bulundurulduğunda yapılmak istenen organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak; birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.”

Ankara Valisi’nin imzasının yer aldığı belgenin İl Emniyet Müdürlüğü yanı sıra ilçe kaymakamlıkları, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve il jandarma komutanlığına da dağıtıldığı belirtiliyor.