ODTÜ’de evrim konferansı tadilat bahanesiyle iptal edildi

ODTÜ Rektörlüğü, 6-7 Eylül’de yapılması planlanan Aykut Kence Evrim Konferansı’nın kültür merkezinde tadilat yapılacağı gerekçesiyle iptal edildiğini bildirdi


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Biyoloji ve Genetik Topluluğu (BİYOGEN) tarafından bu yıl 6-7 Aralık’ta 17. kez yapılacak olan Aykut Kence Evrim Konferansı (AKEK) iptal edildi. Evrensel’de yer alan habere göre konferans ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde (KKM) düzenlenmesi planlanıyordu, ancak rektörlük hiçbir gerekçe göstermeden KKM randevusunu iptal edildiğini bildirdi. İptalin sebebini öğrenmeye çalışan topluluk üyelerine; KKM’de tadilat yapılacağı, bu sebeple ön rezervasyonu olan etkinliklerin iptal edildiği, kalan zaruri programların ise kaydırıldığı yanıtı verildi.

Aykut Kence Evrim Konferansının karşılaştığı ilk engel bu değil. Evrim konferansı hem bu sene içerisinde hem de 2019 senesinde engellemelerle karşılaşmıştı. 2019 yılında Rektörlük, benzer bir şekilde tadilat gerekçesiyle aylar önceden Aykut Kence Evrim Konferansı için ayırtılmış olan yeri iptal etmişti. Bunun üzerine 13. AKEK, öğrencilerin anlaştığı bir düğün salonunda gerçekleştirilmişti.

Geçtiğimiz ocak ayında BİYOGEN’in de içerisinde bulunduğu öğrenci toplulukları, Türkiye Gençlik Birliği’nin düzenlediği 2. Savunma Sanayii Zirvesi’ne karşı bir bildiri yayınlamıştı. Bu bildirinin yayınlanması sonucunda Rektörlük ODTÜ’deki tüm toplulukların etkinliklerini ‘kampüsün huzur ve güvenli ortamı’ sağlanıncaya kadar askıya aldığını duyurdu. Söz konusu yasaktan dolayı ocak ayında 17. yapılaması planlanan AKEK için farklı üniversitelerde yer bulunmaya çalışılmış ve topluluk 17. AKEK’in ocak ayının sonunda Hacettepe Üniversitesi’nin Beytepe kampüsündeki Kongre merkezinde yapılacağı duyurmuştu. Ne var ki konferans yapılmadan 1 hafta önce, 5 Şubat gününde ise Hacettepe Rektörlüğü hiçbir gerekçe göstermeden randevunun iptal olduğunu duyurdu. Topluluk sebep öğrenmeye çalıştığında ise daha sonra yaptığı konuşmalarda ise Hacettepe Rektörü’nün buna artık ‘sıcak’ bakmadığı söylendi.