Gazetecilere Koronavirüs soruşturmaları artıyor

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün raporuna göre Türkiye’de koronavirüsle ilgili haber yapan altı gazeteci hakkında soruşturma açıldı ya da ifadeye çağrıldı


Dünyayı sarsan koronavirüs salgınıyla ilgili haber yapan gazetecilere yönelik baskı artıyor. Uluslararası Basın Enstitüsü’nün raporuna göre Mart ayı içinde Türkiye’den 6 gazeteciye koronavirüs haberleri nedeniyle soruşturma açıldı ya da ifadeye çağrıldı.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal hakkında “Testleri pozitif çıkan çocuklar diğer çocuklarla aynı ünitede”  başlıklı haberi nedeniyle soruşturma açıldı. MA’nın haberine göre Mardin Devlet Hastanesi’nde testleri pozitif çıkan üç çocuk ile testleri negatif yedi çocuğun aynı ünitede karantinaya alındığı iddiasını haberleştiren Kanbal, ifade vermek için Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldı. Kanbal’ı arayan polislerin kendisi hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk etme’ iddiaları ile soruşturma başlatıldığının bildirildiği belirtildi.

Ahval yazarı ve gazeteci Nurcan Baysal, koronavirüs ile ilgili sosyal medya paylaşımları ve Ahval’de yayınlanan iki makalesi nedeniyle ifadeye çağrıldı. Diyarbakır’da koronavirüs nedeniyle gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını belirten Baysal, savcılığa çağrıldığını ve soruşturmada ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve tehdit’ suçlamalarının yöneltildiğini belirtti. Aynı gün öğle saatlerinde emniyet, savcılık ve mahkeme süreçleri tamamlanan Baysal serbest bırakıldı.

Van’da gazetecilik yapan Oktay Candemir, Van Emniyet Müdürlüğü Şubesi’nden aranarak ifadeye çağrıldı. Candemir’in koronavirüs ve karantinayla ilgili yaptığı paylaşmışlar nedeniyle ifadeye çağrıldığı belirtildi.

İz Gazete muhabiri Tugay Can İzmir Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrıldı. Gerekçe ise Can’ın korona virüs salgınına ilişkin yaptığı ‘İzmir’de farklı iki ilçede sağlık çalışanlarının testi pozitif çıktı!’ haberi gösterilerek, ‘Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit oluşturmak’ denildi.

Bartın’da yayın yapan Halk Gazetesi ve Pusula Gazetesi’nin Sahibi Mustafa Ahmet Oktay ile Yazı İşleri Müdürü Eren Sarıkaya Bartın Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındı. Savcının talimatı üzerine gözaltına alınan iki gazeteci, ‘Bartın’da bir doktorun testleri pozitif çıktı’ başlıklı haber dolayısıyla ‘halkı paniğe sevk etmek’le suçlanıyordu.