Nû Jîn davası 13 Aralık’a ertelendi

Nû Jîn belgeselinin yönetmeni Veysi Altay ve Dicle Anter hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın 3. duruşması Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava 13 Aralık’a ertelendi


Kobanê’de IŞİD’e karşı verilen mücadelede yer alan üç kadının yaşamını anlatan Nû Jîn belgeselinin yönetmeni Veysi Altay ve filmin, daha sonra KHK’yle ihraç edildiği görevi vesilesiyle Yılmaz Güney Sineması’nda gösterilmesini sağlayan Dicle Anter hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Batman Savcılığı tarafından açılan davanın üçüncü duruşması Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava 13 Aralık’a ertelendi.

Batman Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 14 Ekim 2015 tarihinde Yılmaz Güney Sineması’nda gösterimi yapılan belgeselin afişi, üzerinde YPJ savaşçısının ve YPG bayrağının bulunması nedeniyle “suç unsuru” olarak tanımlanmıştı.

Davanın avukatı Mehmet Bağatır, mütalaa verilmesi için dosyanın savcılığa tevdine karar verildiğini belirterek 13 Aralık’a ertelenen duruşmaya daha kapsamlı hazırlanacaklarını söyledi. Bağatır, “Kobane’de yaşananlar, IŞİD’in saldırıları sonucu binlerce insanın etkilendiği, tüm dünyanın gündemine oturan bir durumdu. Yaşananların belgesel sinema aracılığıyla filme çekilmesi, sanatsal bir çalışmanın örgüt propagandası olarak nitelendirilmesi hukuki değil. Hakkımızı sonuna kadar aramaya devam edeceğiz” dedi.