Nû Jîn belgeseline ‘propaganda’ davası

Kobanê’de DAİŞ’e karşı verilen mücadeleyi konu alan Nû Jîn belgeselinin yönetmeni Veysi Altay ve gösteriminin yapıldığı Batman Belediyesi Yılmaz Güney Sineması Müdürü Dicle Anter’e “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açıldı…


Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobanê’de DAİŞ’e karşı verilen mücadelede yer alan üç kadının yaşamını anlatan Nû Jîn belgeselinin yönetmeni Veysi Altay ve KHK’yle görevinden ihraç edilen Batman Belediyesi Yılmaz Güney Sineması Müdürü Dicle Anter hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla iddianame hazırladı.

İddianamede, 14 Ekim 2015 tarihinde Yılmaz Güney Sineması’nda gösterimi yapılan belgeselin afişi, üzerinde YPJ savaşçısının ve YPG bayrağının bulunması nedeniyle “suç unsuru” olarak tanımlandı. Hazırlanan iddianame Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, “Silahlı bir terör örgütü başka bir silahlı terör örgütüne karşı konjonktür ve suç siyaseti gereği birtakım mücadelelere girişebilir, birçok uluslararası gücün silahlı terör örgütlerini birbirlerine yönelik olarak kullandıkları da bir gerçek. Bu şekilde bir durumun olması silahlı terör örgütlerinden herhangi birine meşrutiyet kazandırmayacaktır” ifadeleri yer aldı.

Afişi hazırlayan ve asanların YPG hakkında olumlu düşünceler oluşmasına zemin hazırladıkları belirtilen iddianamede, “YPG adlı terör örgütü hakkında iyi ve olumlu düşüncelerin oluşmasına zemin hazırladıkları, bu eylemlerinin silahlı terör örgütünün cebir şiddet veya tehdit içeren eylemlerini meşru gösterecek övecek ve hatta teşvik edecek nitelikte olduğu anlaşılmakla sevk maddelerinde yazılı mevzuat hükümlerini ihlal ettiği kanaatine varılmış” denilerek Altay ve Anter’in “Örgüt propagandası yapmak”tan cezalandırılması istendi. Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamenin davası 19 Nisan’da görülecek.

Açılan davaya ilişkin konuşan Veysi Altay, sistemin tarihinin yasak ve sansürlerle dolu olduğunu hatırlatarak “Tabii ki bu sistem kendini korumak için sansürcü duruşuna halel getirmeyecektir. Devlet kendi işini yapıyor. Bizim de kendi işimizi yapmaya devam etmemiz gerek. Dünyanın konuştuğu, hiçbir televizyon ya da gazetenin görmezden gelemediği, hatta Türkiye basınının da görmezden gelemediği ve 7/24 bahsetmek zorunda kaldığı bir savaşın direnişçilerini belgesel yapmanın suç olarak değerlendirilip dava açılması ancak Türkiye gibi devletlerde mümkündür” dedi.

“Altay, belgeselde bir örgütün propagandasının olmadığını, gündemde olan bir meselenin gerçek hali olduğunu belirterek, “Nû Jîn filmi, olsa olsa Türkiye’nin demokratikleşmesine ve yaşanan gerçeklerin görünür kılınmasına katkı sunacak bir çalışmadır” dedi.