Sinemacılardan yargılanan Bakur’a destek

Gösteriminden iki yıl sonra “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılanan Bakur’un yönetmenlerinden Çayan Demirel’in ifade vereceği duruşma 8 Şubat’a ertelendi. Adliye önünde toplanan sinemacılar da bir basın açıklamasıyla yönetmenlere destek çıktı…


Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan iddianame ile “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan Bakur filminin yönetmenlerinden Çayan Demirel bugün ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeydi. Mahkeme heyetinin izne ayrılması sebebiyle duruşma 8 Şubat’a ertelendi.

İfadesi 5 Şubat’ta alınacak filmin diğer yönetmeni Ertuğrul Mavioğlu ve pek çok sinemacı da destek olmak amacıyla Çağlayan Adliyesi’ndeydi. Bir basın açıklamasıyla sanatsal ifadenin, sinemanın karartılmasını protesto eden sinemacıların açıklamasını SİYAD Başkanı Tül Akbal Süalp ile Sine-Sen Yönetim Kurulu üyesi Melih Biçer okudu. Türkiye’de ilk kez bir sinema eserinin ağır ceza ile karşı karşıya olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Şiddeti teşvik etmeyen, terör eylemlerini haklı göstermeyen ve nefret yerine barış duygusunun oluşmasını sağlamayı amaçlayan, konuyu eleştirel bir biçimde ele almaya çalışan bir sanat eseri olan Bakur’un yönetmenlerine açılan bu davayı sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahale olarak görüyoruz. Bu tür müdahaleler yol açtığı korkuyla sanatçılar üzerinde caydırıcı bir etki yaratmakta ve otosansüre yol açmaktadır. Otosansürün başladığı, sanatçının kendi özgürlüğünü kendisinin sınırlamak zorunda kaldığı bir yerde sanatsal çalışma yapma imkanı ortadan kalkar.

Sanatsal ifade özgürlüğü, sanatçının özgürce çalışması ve eserini yaygınlaştırmasını ve bunun müdahaleye uğramamasını güvence altına alır. Aslında ifade özgürlüğü kapsamında kabul edilmesi gereken bu eserlerin suçmuşçasına değerlendirilip iddianame düzenlenmesi hukuka tamamen aykırıdır. O yüzden en başından bu davanın açılmaması gerekirdi. Bu özgürlüğün çiğnenmesine, sanatsal ifadenin, sinemanın karartılmasına karşı, tüm Türkiye ve dünya sinemacılarını, sanatçılarını, aydın ve demokratlarını tanıklığa çağırıyor, bu haksız ve hukuka aykırı yargılamaya bir an önce son verilmesini talep ediyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından Demirel ve sinemacılar ifadenin alınacağı İstanbul 23 Ağır Ceza Mahkemesi salonunun önüne geçti. Ancak mahkeme heyetinin izinde olduğunun belirtilmesi üzerine avukatlar, duruşma için gün istedi. Duruşma 8 Şubat 2018’e ertelendi.

2013 yılında barış ve çözüm süreci devam ederken çekilen Bakur’un, 34. İstanbul Film Festivali’nde eser işletme belgesi olmadığı gerekçesiyle gösterimi engellenmiş, ancak daha sonra birçok kentte gösterimi gerçekleşmişti.

Belgeselin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu ile filmin 2015’te gösterildiği Batman Belediyesi Yılmaz Güney Sineması’nın idari sorumlusu Dicle Anter’e açılan soruşturma kapsamında “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla iki yılın ardından Batman Savcılığı tarafından dava açıldı.