Müzisyenlerin eleştirdiği 1000 liralık bakanlık destekleri bir ay daha uzatıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzisyenlere biner lira daha destek vereceğini açıkladı. Geçtiğimiz ocak ayında başlatılan destekler, başvuru koşulları nedeniyle çokça eleştirilmişti


Kaynak: penceretv.com

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Müzik Susmasın” sloganıyla başlattıkları projede destek süresine mayıs ayını da dahil ettiklerini duyurdu. Böylece geçen ocak ayından bu yana dört aydır 1000’er lira alan müzisyenler 1 ay daha destek almış olacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu projede destek süresini uzattıklarını; böylelikle toplam destek miktarının 156 milyon liraya ulaşacağını belirtti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada ise, küresel salgın sürecinin olumsuz etkilerini azaltabilmek üzere başlatılan projede sürenin bir ay daha uzatıldığı belirtilerek, “Haftalık veya günlük yevmiye ücretiyle çalışan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar başta olmak üzere, işini kaybeden veya işleri durma noktasına gelen ses ve enstrüman sanatçıları ile sektör çalışanlarının projeye katkıları karşılığında destek verilen projede, aynı zamanda üretilen eserlerin geleceğe aktarılması için dijital bir arşiv oluşturuluyor” denildi.

Salgının ilk günlerinden itibaren işsiz kalan ve ilk dokuz ay boyunca kendilerine hiçbir destek sunulmayan müzisyenler ise bakanlık tarafından yapılan destek açıklamasını hem miktarı hem de öne sürülen şartları nedeniyle eleştirmişlerdi. Müzisyenler, hem bakanlığın hem de müzik meslek örgütlerinin kendilerini ‘dilenci’ yerine koyduğunu dile getirmişlerdi.