Murat Kurum şakası yapan tiyatrocuya sansür

Tiyatrocu Metin Zakoğlu’nun, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum hakkında yaptığı esprinin ardından Atatürk Kültür Merkezi’ndeki 5 oyunu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iptal edildi


 Atatürk Kültür Merkezi’nde şubat ayından bu yana oyunları sahnelenen Metin Zakoğlu’nun 7 Mayıs’taki “Hayrola Kayrola” isimli oyunu sahnelemesinin ardından aynı oyunun 29 Mayıs’taki gösterimi ve Zakoğlu’nun 24 Mayıs ile 4-12-26 Haziran tarihlerinde sahnelenmesi planlanan “Bir Delinin Hatıra Defteri” adlı oyunun gösterimleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü ve İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü tarafından iptal edildi.

Zakoğlu, gösterilerinin Murat Kurum’la ilgili yaptığı esprinin kendisine gerekçe olarak sözlü ifade edildiğini belirtti. BirGün’den Işıl Çalışkan’a konuşan Zakoğlu, “Şubat ayında Ferhan Şensoy’un Hayrola Kayrola için ve nisan ayında da Gogol’un Bir Delinin Hatıra Defteri isimli oyunlarımı oynamak üzere AKM yönetimi ile bir sözleşme imzaladık. Ama son oyunda Murat Kurum’la ilgili yaptığım hiçbir hakaret içermeyen espri nedeniyle sansüre uğradım. Kurum’un Küçükçekmece’ye Anadolu Yakası’nda demesi üzerinden yaptığım şaka nedeniyle sorgusuz sualsiz bütün oyunlarım iptal edildi. İptal dilekçesinde bir uyarı gelmedi. Hakaret içeren hiçbir cümlem yok” dedi.

“Bu antidemokratik ve hukuksuz durumu asla kabul etmiyorum” diyen Zakoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Sanatçıların ağzı torba değildir, kimse büzemez. Ellerinde resmi kayıtlı belge olmadan son derece masum bir şakayla kimse sanatçıyı sanatçılara ait mekânlardan kovamaz. Bununla ilgili avukatlarım sözleşmenin feshiyle ilgili gerekli tüm birimlere başvurularını yapacağız. Atatürk Kültür Merkezi, AKP kültür merkezi değildir. Adını Atatürk’ten almış, sanatçıların seyirciyle buluştuğu kıymetli bir kültür merkezidir. Kimse sanatçıya bir sansür uygulayamaz. Hem beni hem seyircilerimi mağdur edecek şekilde AKM’den atmak hangi cüretle yapılabilen bir davranıştır?”