Spotify’a şarkı listeleri hakkında soruşturma açıldı

Spotify’da oluşturulan müzik listelerinin isimlerinin “dini değerlere ve devlet büyüklerine hakaret niteliği taşıdığı” iddiasıyla CİMER’e yapılan ihbarlar sonucu savcılık soruşturması başlatıldı


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İsveç merkezli online müzik ve podcast platformu Spotify’a, kullanıcılar tarafından hazırlanan müzik listelerinin isimleri sebebiyle soruşturma başlattığı öğrenildi.

bianet’in haberine göre Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) Spotify’da oluşturulan müzik listelerinin isimlerinin “dini değerlere ve devlet büyüklerine hakaret niteliği taşıdığı” iddiasıyla yapılan pek çok ihbar üzerine Başsavcılık, söz konusu liste isimlerinin Spotify’ın onayından geçtiği tespiti üzerine soruşturma başlattı.

CİMER’e şikâyet edilen şarkı listesi arasında “Recep Tayyip Erdoğan’ın rakı içerken dinlediği şarkılar,” “Allah’ın Hz. Adem’i cennetten kovarken dinlediği şarkılar,” “Devlet Bahçeli Konseptli Otel,” “Shakira Kemerli Kızla Aşk” ve “Hz Ali’nin makas atarken dinlediği şarkılar” gibi liste isimleri olduğu belirtildi.