Meclis’te kadın oyuncu yasağı

TBMM’de düzenlenen Çanakkale Şehitlerini Anma Gecesi’nde, Devlet Tiyatroları’nın gösterisine bir saat kala Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın talebiyle kadın oyuncuların sahneye çıkması engellendi. Oyuncular Sendikası, Kahraman’ı istifaya çağırdı


TBMM’de düzenlenen Çanakkale Şehitlerini Anma Gecesi’nde, Devlet Tiyatroları’nın gösterisine bir saat kala TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın talebiyle gösterideki kadın oyuncuların sahneye çıkması engellendi. Bunun üzerine kadın oyuncular seyirci koltuklarının yanındaki koridora inen basamaklarda bekledi.

Oyuncular Sendikası “Ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz” başlıklı metinle yaşananları kınadı ve bu duruma sebebiyet veren tüm yetkilileri istifaya davet etti. Oyuncular Sendikası’nın kınama ve çağrı metni şöyle:

“Dün akşam saat 20.00’de Türkiye Büyük Millet Meclisi F Blok’ta yer alan salonda ve yaklaşık 350 kişinin izleyici olarak katıldığı Çanakkale Şehitleri Anma Gecesi’nde gösteriye 1 saat kala kadın oyuncuların sahnede yer almaması yönünde bazı yetkililer tarafından gösteriye müdahale edildiği ve kadın oyuncuların sahnede görevlerini yapmak yerine, sahne kenarında merdivenlerde yada sahne arkasında bekleme zorlandığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda da olayın yaşandığını destekleyen bilgilere ulaşılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bu çağ dışı müdahalenin sebebinin, hangi gerekçe ile bu müdahalede bulunulduğunun ve hangi yetkililer tarafından bu talimatın verildiğinin ivedilikle kamuoyuna açıklanması gerekmektedir.

1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren Meclis’te, 2018 yılında kadınların sahnede yer alması engelleniyor. Bu vahim duruma sebebiyet veren tüm yetkilileri istifaya davet ediyoruz. Başta kadın örgütleri olmak üzere, tüm meslektaşlarımızı ve sivil toplum kuruluşlarını hesap sormaya ve istifa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz.”