ODTÜ’de LGBTİ+ etkinliğine yasak

Farklı Bir Aile Mümkün başlığı altında 26 Mart’ta düzenlenecek söyleşi, ODTÜ Rektörlüğü tarafından “gökkuşağı – LGBT ilişkisi” gerekçe gösterilerek engellendi


 

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu’nun Farklı Bir Aile Mümkün başlığı altında 26 Mart’ta düzenleyeceği söyleşiye, ODTÜ Rektörlüğü tarafından “gökkuşağı – LGBT ilişkisi” sebep gösterilerek izin verilmedi.

Kaosgl.org’ta yer alan habere göre, topluluğun etkinliği yapmak için başvurduğu Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından, söyleşinin “gökkuşağı – LGBT ilişkisi” yüzünden yapılamayacağı ifade edildi. Kültür İşleri Müdürlüğü, yazılı olarak talep edilen etkinlik yasağını ise böyle bir uygulamalarının olmadığı gerekçesiyle reddetti.  

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması bir açıklama yayımlayarak akademik alanda toplumsal cinsiyet çalışmaları yürüten ve EGERA Toplumsal Cinsiyete Duyarlı İletişim sözleşmesinin tarafı olan üniversitenin, LGBTİ+ ailelerinin konuşacağı söyleşinin engellenmesinin akademik bir müdahale olduğunu vurguladı.

Açıklamada, “ODTÜ Yönetimi’nin okul içerisinde akademik ve tarafı olduğu çalışmaların içeriğini koruyacağına dair sözlerini de yerine getirmediği görülmektedir. Süreç gösteriyor ki ODTÜ Yönetimi LGBTİ+fobik yaklaşımlarıyla öğrencilerini ayrıştırmaya, nefret politikası üretmeye devam etmektedir. Etkinlik ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın çağrısıyla yine aynı tarih ve saatte yapılacaktır. Bizler iyi hissetmenin elzem olduğu günlerde bir araya gelecek ve nefret değil sevgi üretmeye devam edeceğiz. Yer bilgisi için ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması sayfasına yazabilirsiniz” ifadelerine de yer verildi.

Rektörlük, geçtiğimiz yıl düzenlenen ODTÜ Onur Haftası etkinliklerini de Ankara Valiliği’nin süresiz “LGBTİ+ etkinlik yasağını” gerekçe göstererek engellemeye çalışmıştı.