Moda sahilinde Kürtçe müzik eşliğinde halay çeken gençleri polis darp ederek gözaltına aldı

İstanbul Kadıköy’deki Moda sahilinde bir grup genç Kürtçe müzik eşliğinde halay çekerken polis hoparlöre el koymak istedi. Polis, müdahaleye itiraz eden gençlere biber gazı sıktı, ardından havaya ateş açtı. 5 kişi darp edilerek gözaltına alındı


Gözaltına alınan gençlere Kadıköy İskele Karakolu önünde ters kelepçe ile yere yatırılarak mehter marşı dinletildiğine dair videolar kamuoyuna yansıdı. Gençlerin avukatlarından Av Esra Bilen, Bianet’ten Nedim Türfent’in haberinde süreci şu şekilde aktardı:

“Sosyal medyaya yayınlanan görüntülerde de göründüğü gibi polis, gençlerden birinin gözüne yakın mesafeden biber gazı sıkıyor. Bunun üzerine arbede çıkıyor ve polis kamu güvenliğini tehlikeye atacak şekilde havaya ateş açıyor. Zor kullanma sınırını aşacak şekilde işkenceye maruz bırakılma var.”

“İskele Karakolu’nda da gençleri yere yatırıp Mehter Marşı dinletmişler. ‘Tanrı Türk polisini korusun’ gibi ırkçı sloganlar attırmaya çalışmışlar. Gençlerin sırtlarına ağır postallarla basmışlar. Kafalarını duvarlara kapılara vurmuşlar. İşkence esnasında bir polis memurunun parmağı kırılmış. Kırık raporu da var dosyada. Polis işkence ederek kendi parmağını kırdı.” 

Savcılık ifadeleri ardından tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilen 5 genç adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Sürece dair etkin ve ivedi şekilde soruşturma yapılmasının gerektiğini belirten Diyarbakır Barosu, işkencenin mutlak yasağa tabi olduğunu hatırlatarak sürecin takipçisi olacağını açıkladı.