‘Kürtçe ödev’ verdiği için görevinden uzaklaştırıldı

Öğretim Üyesi Bekir Tank, iki metnin Kürtçeye çevrilmesi ödevi verdiği için görevinden uzaklaştırıldı. Rektörlük tarafından 2017’de hakkında soruşturma başlatılan Tank’ın sözleşmesi 31 Ağustos 2020 itibarıyla sonlandırıldı


İstanbul Ticaret Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Bekir Tank, 2017 yılında öğrencilerine verdiği iki metnin Kürtçeye çevrilmesi ödevi nedeniyle ‘bölücülükle’ suçlanarak, okuldan uzaklaştırıldı. Bekir Tank sözleşmesinin 31 Ağustos 2020 itibarıyla sözleşmesi sonlandırıldığını açıkladı.

17 Şubat 2017’de öğrencilerine İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini Kürtçeye çevirmeleri için ödev veren Tank, bu ödevle birbirilerine karşı önyargıları ortadan kaldırmayı amaçladığını ifade etti. Dersi verdiği için Öğrenci Konseyi tarafından şikayet edildiğini dile getiren Tank 2017’de açılan soruşturma sonucunda daha önce kınama almış. 

Mezopotomya Ajansı’nda (MA) yer alan haberde uygulamanın ‘inkar’ politikalarının devamı niteliğinde olduğunu söyleyen Tank, “Benimde yaptığım inkarca politikalara meşru çerçevede karşı durmaktır. Bu bireysel bir hak gaspı değildir, bu bir halkın hak gaspıdır” dedi.