Kürtçe müzik yasağı

İzmir’de bir sokak düğününü basan polis, Kürtçe şarkı söyleyen müzisyenleri gözaltına aldı. Öte yandan HDP kongresine gittikleri otobüste Kürtçe şarkı söyleyen 36 HDP’liye de soruşturma açıldı…


İzmir’in Narlıdere ilçesinde önceki gün sokakta yapılan ve Kürtçe müzik çalınan düğünü polisler bastı.
Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre polis, düğün müzisyenlerini “zafer işareti” ve “Kürtçe müzik” gerekçesiyle gözaltına aldı. Gözaltına alınan müzisyenlerin ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Kürtçe şarkı söyleyen HDP’lilere de soruşturma

Öte yandan Ankara’da düzenlenen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Olağan Genel Kongresi’ne katılmak için Diyarbakır’dan yola çıkan partililere de otobüste söyledikleri Kürtçe şarkı nedeniyle soruşturma açıldı.

HDP’nin 11 Şubat’ta Ankara Spor Salonu’nda yapılan kongreye giderken otobüste hep birlikte “Serhildan jiyan e” şarkısını söyleyen 36 HDP’li Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrıldı.

36 HDP’linin birlikte söylediği Kürtçe şarkının videosu HDP Amed İl Örgütü adlı sosyal medya hesabından “Em hemû bi hev re stranên azadî û berxwedanê bibêjin (Hep birlikte özgürlük ve direniş şarkılarını söyleyelim)” başlığı ile 10 Şubat gecesi paylaşılmıştı.
Polisler hazırladıkları fezlekede, sosyal medyadan indirdikleri videoda Kürtçe şarkı söyleyen 36 HDP’linin “PKK/KCK propagandası yaptığını” iddia etti. 

Haberde, Emniyet Müdürlüğü’ne ifade vermeye giden HDP’lilere polislerin şu soruları sorduğu belirtiliyor: “PKK-KCK terör örgütünün propagandası içeriği olarak değerlendirilen Kürtçe şarkı söylemekteki amacınız nedir? PKK/KCK ile ilişki ve irtibatınız nedir? Örgüt içerisindeki konumuz nedir? Kendisi ile irtibatlı olduğunuz, emir ve talimatlar aldığınız örgüt mensupları kimdir?”