Avesta Yayınları’na soruşturma

Avesta Yayınları ve yayınevinin sahibi Abdullah Keskin’e İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan soruşturmada suç unsuru kelimeler: Kürt, Kürtçe, Kürdistan


Avesta Yayınları ve yayınevi editörü Abdullah Keskin’e sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları aracılığıyla “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Son bir yılda 13 kitabı yasaklanan, 2016 yılında ise kitap deposu yakılan Avesta Yayınevi’ne suç delili olarak sosyal medyadaki Avesta, Kürt, Kürtçe, Kürdistan kelimelerinin bulunduğu paylaşımlar gösterildi.

Avesta Yayınları editörü ve sahibi Abdullah Keskin, bianet’e yaptığı açıklamada paylaşımların, içeriğine bakılmaksızın sadece paylaşımlarda geçen; Kürt, Kürtçe, Kürdistan gibi kelimeler nedeniyle suç unsuru olarak kabul edildiğini dile getirdi. Keskin “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açıldığını duyunca Diyarbakır Terörle Mücadele Şubesi’ne (TEM) avukatımla gidip ifade verdim” dedi. 

Avesta Yayınları’nın avukatı Şiraz Baran ise soruşturma dosyasının “trajikomik” olduğunu belirterek, “Avesta Yayınları’nın Kürdistan Tarihi isimli kitabı Ayvalık Sulh Ceza Hakimliği tarafından yasaklandı. Avesta Yayınları sosyal medya hesaplarında bu karar herhangi bir yorum yapılmaksızın duyuruldu. Hakimliğin bu kararı da terör örgütü propagandası dosyasına delil olarak konulmuş. Rastgele arama yapılmış ve bazı anahtar kelimeleri bulunduran paylaşımlar derlenmiş. Buna Avesta ismi barındıran paylaşımlar da dahil… Dosyada Abdullah Keskin’in fotoğrafının bulunduğu ama hiçbir yorum yer almayan paylaşımlar da var. Paylaşımlar toplanıp bir e-mail ile şikayet edilmiş. Savcılık Kürt ve Kürtçe gibi kelimeleri görünce hemen soruşturma açmış” dedi.