Komedyen Pınar Fidan hakkında soruşturma başlatıldı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adana şubesi, stand-up gösterisinde Alevilerler ilgili sözleri sebebiyle Pınar Fidan hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu


“Tuz-Biber” adlı stand-up gösterisinde Alevi vatandaşlar hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle Pınar Fidan hakkında soruşturma başlatıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada, konunun her yönüyle araştırılması için güvenlik güçlerine talimat verildiği öğrenildi.

Pınar Fidan’ın komedi performansındaki ifadeleri sosyal medyada lince varan tepkilerle karşılanmıştı. Tepkilerin ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Adana Şubesi, Pınar Fidan hakkında suç duyurusunda bulundu ve hakkında soruşturma başlatıldı. Fidan, soruşturma başlatılmadan önce tepkiler üzerine açıklama yapıp Alevi olduğunu ve ironi yapmak istediğini anlatmıştı.

ÖZÜR DİLEDİ: BEN DE ALEVİYİM

İşte Fidan’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama:

“Merhaba arkaaşlar. Uğraşmak istemedim başta ama bu kadar kişi tarafından yanlış anlaşıldığı için bir kere buradan açıklayayım. İzlediğiniz videoda tam tersini düşündüğüm bir şeyi ironi yaparak anlatıyorum. Mizah, dalga geçmek ya da küçümsemek için değil, eleştirmek için yaptığımız bir şey. İnsanların genel düşüncelerini taklit ederek aslında anladığınızın aksine öyle düşünenlerle dalga geçiyorum. Önemi yok ben aleviyim ve Alevi düşmanı olduğumu düşünüp beddua, küfür ve hakaret eden bu kadar çok insan olabilmesine şaşırdım ve üzüldüm. Bunun benimle ilgili olmadığını biliyorum ama hepimiz için üzücü. Videonun başı sonu olmadığı için de yanlış anlaşılmış olabilir, orada Alevi diye bahsettiğim kişi de dayım. Can sağlığı diyelim ne diyelim.”