Bursa’da Kitap Okuyan Kız heykeli kaldırıldı

Bursa’da “ateizme özendirdiği” iddiasıyla yerinden kaldırılan heykel için belediyeden açıklama geldi. Açıklamada, heykelin tamir edildikten sonra şehir kütüphanesinin önüne yerleştirileceği belirtiliyor


Bursa Cumhuriyet Caddesi’nde yer alan Kitap Okuyan Kız heykelinin kaldırıldığına dair sosyal medyada yankı bulan iddia doğrulandı.

“Bursa Cumhuriyet Caddesindeki Kitap Okuyan Kız heykeli, Bursa Belediye Başkanının emriyle kaldırılmış. GEREKÇE: Ateizme özendiriyormuş. Artık YETERRR!” mesajını paylaşan bir twitter kullancısının beyanının yayılmasının ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından açıklama geldi. Açıklamada, “Kitap Okuyan Kız Heykeli hasar gördüğü için tamiratı yapılmak üzere Belediyemiz tarafından atölyemize taşınmıştır. Gerekli yenileme çalışmalarını yaptıktan sonra temasına uygun olduğunu düşündüğümüz Şehir Kütüphanemizin ön kısmına yerleştirilecektir” ifadelerine yer verildi.

Bursa’da daha önce Kitap Okuyan Kız heykelinin yanı sıra Kemancı Kız adlı heykele de zarar verilmişti. Ayrıca Bursa Nilüfer’de Konak Kültürevi’nin önünde sergilenen ve önceki yıl iki kez, siyah ve mavi boyayla tahrip edilen Özgür Olmak heykelinin geçen yıl da kafası koparılmıştı.

Öte yandan 2016 yılında da kentteki Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu’nda Ukraynalı heykeltıraş Gutyrya Vyacheslav tarafından yapılan Adem ile Havva heykelinin önünde ilçenin AKP teşkilatı üyeleri, heykelin müstehcen olduğunu ileri sürerek “toplumun ahlak kurallarına aykırı” olduğu gerekçesiyle eylem yapmıştı.