Sadece Diktatör’e zincirleme yasak

Artvin ve Hopa’da sahnelenmesi engellenen, Kadıköy ve Ankara genelinde yasaklanan Sadece Diktatör oyunu, şimdi de İzmir ve Kocaeli’nde yasaklandı…


Barış Atay’ın rol aldığı Sadece Diktatör oyununa yönelik engellemeler devam ediyor. İzmir’in Narlıdere ilçesinde 31 Ocak’ta sahnelenmesi planlanan oyun,  İzmir Valiliği tarafından “kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasının tehlikeye düşürme” gibi gerekçelerle yasaklandı. 15 Mart’ta ise İzmit Alternatif Tiyatro’da izleyiciyle buluşacak oyun, Kocaeli Valiliği kararıyla da Zeytin Dalı Harekatı süresince il genelinde kamuya açık alanlarda basın açıklaması, oturma eylemi, açlık grevi, anma toplantısı, konser, şenlik, şölen gibi toplu etkinliklerin izne tabi olması gerekçesiyle yasaklandı. Tebligatta ayrıca daha önce Artvin Valiliği’nin aldığı karar hatırlatılarak oyunun “toplumsal infiale neden olabileceği” belirtildi.

Sadece Diktatör’ün izleyiciyle buluşması, Artvin ve Hopa’nın ardından Kadıköy ve Ankara’da da engellenmişti. Ankara’da olduğu gibi, İzmir’de de süresiz olarak yasaklanan oyuna ek olarak bu iki kentte Barış Atay’ın içinde olacağı tüm etkinlikler de yasak.