Kırılan Şivan Perwer heykelinin yerine yenisi gelecek

Urfa’nın Siverek ilçesinde, 2009’da belediye tarafından bulvara dikilen Kürt sanatçı Şivan Perwer’in heykeli kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce tahrip edildi. Belediye, Perwer’in adına yakışır yeni bir çalışmaya başladı


SUSMA DİYARBAKIR

Urfa Siverek’te, belediye yönetimi tarafından alınan kararla 2009’da, Adnan Menderes Bulvarı’na dikilen Kürt müzisyen Şivan Perwer’in heykeli, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kırıldı. Siverek Belediyesi kırık heykeli bulunduğu yerden kaldırdı. Konuyla ilgili olarak belediye başkanlığı tarafından da yazılı bir açıklama yapıldı.

Belediye başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Şivan Perwer heykeline yapılan menfur saldırı sonrası belediyemiz deforme olmuş heykeli bulunduğu yerden kaldırmıştır, olayla ilgili emniyet müdürlüğü ile iletişime geçilerek bilgi verilmiştir.”

Açıklamada yeni bir heykel çalışmasına başlandığı da belirtildi: “Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Siverek’in bir değeri olan Şivan Perwer adına yakışır bir sanat çalışması başlatılmıştır” denildi.

Heykele yapılan saldırı sonrası Susma’ya bilgi veren Kültür-Sosyal İşler Müdürü Hasan Postacı, olayı gerçekleştirenlerin kimliği hakkında henüz bir bilgiye ulaşamadıklarını söyledi. Olayı emniyet görevlilerine ilettiklerini belirten Postacı, şunlar söyledi: “Emniyet görevlilerine bilgi verdik. Menfur saldırıyı gerçekleştirenleri araştırıyorlar. Ancak emniyetten gelen ilk bilgi, olay yerindeki MOBESE kameralarının arızalı olduğu yönünde oldu.” Şivan Perwer’in kamuya mal olmuş bir sanatçı olduğunu dile getiren Postacı, heykele yapılan saldırının ideolojik olmadığına inandığını söyledi.

Hasan Postacı, tahrip edilen heykelin onarılamaz durumda olduğunu belirterek, “Onarmaya kalksak heykel çirkin bir hal alabilirdi. Bu nedenle heykeli kaldırdık. Yerine Şivan Perwer’e yakışır yeni bir çalışmanın hazırlıklarına başladık. Yakın zamanda bu çalışmanın sonuçlanmasını umuyoruz” dedi. Postacı, belediye olarak ideolojilerine bakmadan Siverekli sanatçıların, aydınların adını yaşatmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.