Kayyumdan Ehmedê Xanî heykeli için ‘kazaen zarar verildi’ açıklaması

Doğubeyazıt Belediyesi’nce yıkılan Kürt edebiyatçı Ehmedê Xanî’nin heykeline dair belediyeden açıklama geldi. Açıklamada heykelin ‘kazaen’ yıkıldığı, en kısa zamanda yerine yeniden montajlanacağı belirtildi


Ağrı’nın Kürt edebiyatçı Ehmedê Xanî ile özdeşleşen ilçesi Doğubeyazıt’ta, Xanî’nin heykelini  yıktıran kayyum Ulaş Akhan’dan ‘geri adım’ açıklaması geldi.

Geçtiğimiz günlerde Ehmedê Xanî’nin heykelinin belediye ekiplerince yıkılması, tepkilere yol açmış, olay kısa sürede sosyal medyada da en çok konuşulan başlıklardan biri olmuştu.

Çaldıran Ajans’ın geçtiği habere göre, bir süredir kayyum tarafından idare edilen belediye konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı:

“Belediyemiz tarafından 22 Haziran 2017 tarihinde ilçemiz Büyük Ağrı Caddesi’nde sürdürülen yol yapım, kaldırım ve refüj düzenleme çalışmaları esnasında, iş makinesi tarafından kenar refüjün içerisinde bulunan Ahmed-i Hani heykeline kazaen zarar verilmiş olunduğundan heykel Belediye ekiplerimizce yerinden kaldırılmıştır”

Açıklamanın devamında, heykelin aynı şekilde yapımı için belediye tarafından sipariş verildiği ve en kısa zamanda yerine montajlanacağı da belirtildi.

Ancak belediyeden gelen açıklamanın aksine, yıkıntının fotoğraflarından heykelin ortadan kaldırılmak istendiği anlaşılıyor.

Öte yandan heykeli yıktırılan Ehmedê Xanî’nin en önemli eseri Mem û Zîn, geçtiğimiz yıllarda Kültür Bakanlığı tarafından bastırılmış ve AKP iktidarı tarafından Kürtlere verilen hakların kanıtı olarak kullanılmıştı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bölgedeki propaganda mitinglerinde defalarca Ehmedê Xanî ve eseri Mem û Zîn’e göndermelerde bulunarak kendi dönemlerinde Kürtçe üzerindeki yasakların kalktığını vurgulamıştı.

Kayyum Ulaş Akhan’ın ‘geri adım’ olarak okunabilecek açıklamasında hızla yayılan tepkiler kadar, Xanî’nin iktidar tarafından propaganda amaçlı sahiplenilmesinin de etkili olduğu düşünülüyor.