Kazım Öz için 15 yıla kadar hapis cezası istendi

Yönetmen Kazım Öz hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 24 Kasım’da gözaltına alınan, savcılıkta ifade verdikten sonra serbest bırakılan yönetmen Kazım Öz hakkında hazırlanan iddianame, 9. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Kazım Öz hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Öz, basında hakkında çıkan haberlere istinaden Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kimi haberlerde masumiyet karinesine aykırı davranıldığını belirterek söz konusu haberlere karşı hukuki yollara başvuracağını söyledi.

Öz açıklamasında “Hazırlanan iddianamede ileri sürülenler gerçekliği kanıtlanmış olgular gibi aktarılmış, henüz bir yargılama yapılmamış olmasına rağmen suçlu olduğuma ilişkin algı yaratılmaya  çalışılmıştır. İddialar; yasal bir partinin siyaset akademisine, Gezi olaylarına, bir cenaze törenine katılmak ve basit telefon konuşmalarına dayandırılmaktadır. Haberlerde yer alan ‘PKK’ya rapor verilmesi’ gibi bir durum hiçbir surette söz konusu olmadığı gibi, zaten dosyada bu şekilde bir rapor verdiğim yönünde herhangi bir delil de bulunmamaktadır. Buna rağmen bütünüyle gerçeğe aykırı ve dayanaksız olan bu iddiaya şahsımı itham eder şekilde söz konusu haberlerin başlığında yer verilmiştir.

Toplumun kendisini ilgilendiren konularda bilgi alması basın özgürlüğünün temelini oluşturmaktaysa da bu özgürlüğün meslek etik kurallarına bağlı şekilde ve temel insan haklarına saygılı olarak kullanılması gerektiği açıktır. Buna rağmen söz konusu haberlerde soyut, asılsız, temelsiz yargılara yer verilmiş, iddianamede yer alan ve gerçek olmayan olgular gerçekmiş gibi aktarılarak masumiyet karinesine aykırı davranılmıştır. Söz konusu haberlere karşı hukuki her türlü yola başvurulacaktır. Bu süreçte benimle dayanışma içinde olan kamuoyuna teşekkür ederim” dedi.