Kazım Öz’ün davası 1 Ekim’de

Yönetmen Kazım Öz, silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak


Yönetmen Kazım Öz’e “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 1 Ekim tarihinde Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Öz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Yirmi yıldır kesintisiz bir şekilde sinema yapan bir yönetmen olarak örgüt üyeliği ile suçlanmam yaptığım filmlere kesilmek istenen bir cezadır. Bu yüzden 1 Ekim günü benimle birlikte filmlerimin de yargılandığını hissediyorum” dedi.

Öz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “24 Kasım 2018 tarihinde, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen terör soruşturması kapsamında babamın rahatsızlığından dolayı gittiğim Dersim’de gözaltına alınmış, iki günlük ifade işleminden sonra Diyarbakır’da adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştım. 2010 yılında BDP Siyaset Akademisi’ne, 2013 yılında Gezi Direnişi’ne ve muhtelif bazı protesto gösterilerine katılmak ve bazı telefon konuşmalarından dolayı açılan davanın duruşması 1 Ekim günü Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecektir. Hakkımda silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istenmektedir. İktidarın muhalif olan herkese dönük başlattığı cadı avı sanatçıları da kapsayacak şekilde büyümeye devam ediyor.”

Öz açıklamasının sonunda ise “Sinemayı özgür ve demokratik bir ülkede yapmak isterdim. Ama öyle bir ülkede olmasak da sinema yapmaya her koşulda devam edeceğim” dedi.