Erişim engelini aşan VPN hizmetlerine de erişim engeli

Erişim engelini aşmanın bir yolu olan 20 VPN servisine ve şifreli posta hizmeti sunan ProtonMail’e erişim de artık yasak…


Türkiye’de farklı gerekçelerle sansürlenen internete erişim engellerinin aşılması için kullanılan 20 VPN (Sanal Özel Ağ) servisine ve şifreli posta hizmeti sunan ProtonMail’e de erişim engeli getirildi. ProtonMail, erişim engelini resmi Twitter hesabı üzerinden şu sözlerle duyurdu: “Vodafone Türkiye, ProtonMail’i engellemeye başladı. Türkiye hükümetinin internet özgürlüğünü yasakladığı bir dönemde bu uygulama sürpriz değil. Bu tür bir sorunla karşılaşırsanız lütfen bize bildirin. Bu beklenmedik bir şey değildi ve ücretsiz ProtonVPN hizmetimiz bu engeli aşmaya olanak sağlıyor.”

6 Şubat 2014 tarihinde yapılan değişiklikle 5651 sayılı kanunun erişim sağlayıcının yükümlülükleri başlıklı 6’ncı maddesine eklenen yeni bir (ç) bendiyle erişim sağlayıcıları ‘erişimi engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri almakla’ yükümlü kılınmıştı. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen erişim sağlayıcılara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 10-50 bin TL arasında idari para cezası verileceği belirtilmişti. Ayrıca ‘ç’ bendi doğrultusunda Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN’in erişime engellenmesi talep edilmişti.

Kanuna eklenen ‘ç’ bendiyle erişim engeli getirilen 20 VPN sağlayıcısının isimleri ise şöyle: pvanish.com, privateinternetaccess.com, purevpn.com, goldenfrog.com, tunnelbear.com, vpnunlimitedapp.com, hotspotshield.com, hidemyass.com, vpnunlimitedapp.com, expressvpn.com, betternet.co, expressvpn.host, f-secure.com, cyberghost.com, safervpn.com, zenmate.com.tr, zenmate.com, zenmate.com.ru, zenmate.de, nordvpn.com.