Haftanın erişime engellenen içerikleri

Fethullah Gülen Cemaati dosyası haberlerine getirilen erişim engeli haberlerine, Sedat Peker’in retweetindeki sorunun yer aldığı içeriklere, kaymakam karşısında ayağa kalkmayan bir görevlinin darp edilmesine dair bilgilere ve JinNews’ın internet sitesine getirilen erişim engeli… 24 – 31 Mayıs haftası erişimi engellenen içerikleri derledik


JinNews’e 27.defa erişim engeli: JinNews’ın internet siteleri, jinnews26.xyz ve jinnews27.xyz’a erişim, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellendi. Engel kararı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alındı. JinNews geçen ay da birkaç kez engellenmişti. Ajansın internet sitesine jinnews28.xyz adresinden ulaşılabilirsiniz.

Erişim engeli haberi yüzünden Yaman Akdeniz’e tazminat davası: Profesör Yaman Akdeniz’e, Paradise Papers için açılan davanın reddi ile ilgili haberlerin erişime engellenmesini duyurması nedeniyle Serhat Albayrak tarafından 100 bin liralık manevi tazminat davası açıldı. Paradise Papers ile ilgili haberlere erişim engeli gelmişti. Engelleme sırasında Paradise Papers davası ise devam ediyordu. Sonrasında Serhat Albayrak’ın Paradise Papers haberleri için açtığı tazminat davası reddedildi. Albayrak, bu haberlere de erişim engeli getirtti. Akdeniz daha evvel, bahsi geçen erişim engellerini sosyal medya hesabından duyurmuştu.

Belediye başkanının belediyenin imkânlarını kullanmasına dair habere engel: Aksaray’ın Sarıyahşi ilçesi belediye Başkanı Fatih Ünsal’ın, belediyenin imkânlarını kendisi için kullandığı iddialarıyla ilgili haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Aksaray 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Mayıs 2021 tarih ve 2021/1609 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Kaymakam karşısında ayağa kalkmayan görevlinin darp edilmesi haberlerine engelleme: Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Şerif Onat Sosyal Hizmet Merkezi’nde görevli çocuk gelişimci Agit Demirkan’ın, İpekyolu İlçe Kaymakamı Sinan Aslan’ın karşısında ayağa kalkmadığı için kaymakamın korumaları tarafından darp edilerek gözaltına alındığı iddiasıyla ilgili haberler; kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Van 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Mayıs 2021 tarih ve 2021/2403 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Sedat Peker’in retweetlediği soruya ilişkin habere erişim engeli: Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılacağı canlı yayın öncesi Soylu’ya sorulmasını istediği sorularla ve Milliyetçi Hareket Partisi MYK üyesi Ali Uçak’la ilgili iddiaların bulunduğu tweeti paylaşmasıyla ilgili haberler, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Alaşehir Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Mayıs 2021 tarih ve 2021/1433 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Ahmet Taçyıldız’la ilgili içeriklere erişim engeli: Eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’in, Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın Fethullah Gülen Cemaati dosyasını “Boğaz manzaralı köşk” karşılığında temizlediğinin tespit edilmesi ile ilgili haberlerin, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Ekim 2020 tarih ve 2020/5103 sayılı kararı ile erişime engellenmesine ve silinmesine karar verilmişti. İlgili karardaki içeriklerle benzer olduğu gerekçesiyle, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 2 Aralık 2020 tarih ve 2020/220 sayılı kararı ile 80 farklı haberin silinmesine de karar verilmişti. Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Ekim 2020 tarih ve 2020/5103 sayılı kararındaki içeriklerle benzer olduğu gerekçesiyle Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 18 Mayıs 2021 tarih ve 2021/100 sayılı kararı ile 59 tweet ve Facebook içeriği erişime engellendi.

Murat Ağırel’in köşe yazısına engel: Yeniçağ yazarı Murat Ağırel Ocak ayında; Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden Kültür A.Ş.’nin konser ihalelerinde, bazı sanatçılara, Bilal Erdoğan’ın okul arkadaşının vakfına ve Mehmet Bozdağ’ın sahibi olduğu Bozdağ Film’e akıtılan parayı yazmıştı. Ağırel’in söz konusu köşe yazısına erişim İstanbul 3. Sulh Hakimliği kararıyla engellendi. Karar Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından medya kuruluşlarına gönderildi.