“LGBTİQA+” ifadesi geçen afişlere kampüste engel

Marmara Üniversitesi’nde Özel Güvenlik Birimi, Kadın Hakları Kulübü’nün standına afişlerinde “LGBTİQA+” ifadesi geçtiği için saldırdı. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ise, “ahlaksızlık ve aile yapımıza uymuyor” diye nitelendirdiği afişlerin kaldırılmaması halinde kulübü kapatmakla tehdit etti


Marmara Üniversitesi Özel Güvenlik Birimi (ÖGB), Kadın Hakları Kulübü’nün kampüste açtığı standa, afişlerinde LGBTİQA+ ifadesine yer verildiği için müdahale etti. Öğrenciler durumu Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na (SKS) iletti. SKS ise afişlerin “ahlaksız olduğu” ve “aile yapımıza uymadığı” gibi gerekçeler sunarak, afişler 10 dakika içinde kaldırılmazsa kulübün kapatılacağını söyledi.

Marmara Üniversitesi Haber Portalı Özgür Marmara, 26 Kasım’da gerçekleşen olayı sosyal medya hesabından paylaştı ve “Özgür Marmara olarak tekrardan Marmara Üniversitesi kayyum yönetimini, SKS’yi ve ÖGB’yi ifşa ediyoruz! LGBTİQA+lara yönelik bütün nefret, baskı ve sansür politikalarının karşısındayız. Güvenli alanlar inşa etmeye çalıştığımız kampüslerimizde LGBTİQA+ fobiye karşı kampüslerimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Marmara Kadın Hakları Kulübünün yanındayız!” ifadelerini kullandı.