İTÜ’de “müzik haramdır” bildirisi dağıtıldı

İTÜ Konservatuar öğrencileri, müziğin dinleyenleri dinden çıkardığı iddiasıyla üniversitede dağıtılan bildiriye karşı Aşık Dertli’den Şeytan Bunun Neresinde adlı deyişi seslendirdi…


İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Ayazağa kampüsü girişinde kimliği belirsiz bir grup tarafından dağıtılan “Müzik haramdır” başlıklı bildiride, aralarında Müslüm Gürses, Ahmet Kaya, Nükhet Duru, İbrahim Tatlıses gibi isimlerin de bulunduğu şarkıcıların kendilerini ve dinleyenleri “dinden çıkardığı” vurgulandı. Müziğin ibadetin önüne geçtiği, inananları Allah yolundan alıkoyduğu, yalan, iftira ve zinaya teşvik ettiği gibi iddialar barındıran bildiriye cevap ise İTÜ Konservatuvar öğrencilerinden geldi. İTÜ öğrencileri sosyal medyada yayınladıkları videoda Aşık Dertli’ye ait Şeytan Bunun Neresinde isimli türküyü seslendirdi.

Ardından “İnadına sanat inadına özgürlük” başlıklı bir duyuru yapıldı. Duyuruda, “Bildiriyi dağıtan gerici faşist anlayışı kabul etmiyoruz ve bu anlayışa karşı yaşamımızın her yerinde sanatı var etmeye çalışacağız” denildi.