Hürriyet’te 40’tan fazla gazeteci işten çıkarıldı

Demirören Medya Grubu’nun satın aldığı Hürriyet gazetesinde 40’tan fazla gazetecinin işine “işletmesel nedenlerle” son verildi


Demirören Medya Grubu tarafından 2018 yılında satın alınan Hürriyet gazetesinde 40’tan fazla gazetecinin işine “işletmesel nedenler” gerekçe gösterilerek son verildi.

İşten çıkarma kararının kendisine bildirilmediğini söyleyen Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar da noter yoluyla istifa etti ve istifası kabul edildi. 30 Ekim günü gazetecilerin evlerine gönderilen tebligatlarla başlayan işten çıkarma sürecinin tepki çekmesi üzerine iş akdi feshedilenler 31 Ekim’de Hürriyet İnsan Kaynakları departmanına çağrılarak işten çıkarıldı.

43 üyesinin işten çıkarıldığını duyuran Türkiye Gazeteciler Sendikası, örgütlenme özgürlüğünün anayasal hak olduğunu belirterek “Üyelerimizin hakkını hem sokakta hem mahkeme salonlarında, hem de uluslararası alanda sonuna kadar savunacağız” açıklamasında bulundu.  Hürriyet gazetesinde işten çıkarılanlar arasında Çınar Oskay, Banu Tuna, Sebati Karakurt, Serkan Ocak gibi isimler var. Ayrıca gazeteye dışarıdan yazan Gülse Birsel ve Naim Dilmener de tepki olarak istifa ettiklerini duyurdu.

DİSK Basın-İş Sendikası’nın da konuyla ilgili açıklamasında toplu işten çıkarmaların basın tarihinin alışıldık uygulamalarından biri haline geldiği vurgulanarak “Demirören grubunda yaşanan son işten çıkartma uygulaması her yönüyle bu aşağılık uygulamaların zirvesi oldu” ifadelerine yer verildi.