Gebze’deki iş cinayetine yayın yasağı

Yayın yasağına gerekçe olarak “toplum sağlığının ve ahlakının zedelenmemesi, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi ve çalışmaların sekteye uğramaması için” ifadeleri kullanıldı


Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında yapılan, Gebze Tavşanlı mevkiindeki 7 nolu viyadük inşaatında meydana gelen çökmede enkaz altında kalan dört işçiden üç işçinin hayatını kaybetmesinin ardından, konuyla ilgili yayın yasağı getirildi.

Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, yayın yasağına gerekçe olarak “toplum sağlığının ve ahlakının zedelenmemesi, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi ve çalışmaların sekteye uğramaması için” ifadeleri kullanıldı.

Yazılı ve internet üzerinden yapılacak yayınların 5187 sayılı Basın Kanununun 3/2 Maddesi gereğince verilen yayın yasağı kararına Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) tepki geldi. TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş tarafından yapılan açıklamada, “Böylesi üzücü bir olayın hemen arkasından daha işçiler enkazın altından çıkarılmamışken yayın yasağı getirilmesi, hele de bunun gazetecilik mesleğinin aşağılanarak yapılmasını reddediyoruz. Hakimlerin, savcıların görevi gazeteciye nasıl haber yapacağını öğretmek değil bu iş cinayetini aydınlatmaktır. Bu iş cinayetinde araştırılmasının istenmediği konular çalışanların kaç saat çalıştığı mıdır? İş güvenliği tedbirlerinin alınıp alınmadığı mıdır? Sendikalarının olup olmadığı mıdır? Ölen işçiler ile isimleri dahi gizlenen şirket sahipleri arasında kaç tane taşeron şirket olduğu mudur? Gazeteciler söz konusu insan hayatı ve kamu çıkarı olduğu sürece yayın yasaklarına uymayacak gerçekleri halk ile buluşturacaktır” denildi.

Öte yandan olaya dair resmi makamlardan ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinin Asya kısmının ana yüklenici firmaları olan Cengiz-Kolin-Limak şirketlerinden henüz bir açıklama yapılmadı.