Belgesel sinemacı Koray Kesik serbest bırakıldı

Yurt dışı çıkış yasağı tedbiri getirilen Kesik’e emniyetteki sorgusunda görüntü yönetmenliğini yaptığı “Bakur” belgeseline dair sorular yöneltildi


İzmir’de kaldığı eve 2 Mayıs gecesi yapılan baskınla gözaltına alınan belgesel sinemacı Koray Kesik, dört günlük gözaltı sürecinin ardından yurt dışı çıkış yasağı tedbiri getirilerek serbest bırakıldı.

MLSA’nın haberine göre Kesik’in emniyetteki sorgusunda görüntü yönetmeni olduğu “Bakur” belgeseli ve Ertuğrul Mavioğlu’nun kaleme aldığı “Bakur Notları” kitabıyla ilgili sorular yöneltildi. Kesik, polisteki ifadesinden sonra savcılık ifadesi alınmadan Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılmasının ardından serbest bırakıldı. 

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’e yönetmenliğini yaptıkları “Bakur” belgeselinde “terör örgütü propagandası” yaptıkları iddiasıyla Aralık 2023’te 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmişti. Davanın avukatlarının İstinaf Mahkemesi’nde cezaya itirazının ardından Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi istinaf talebini geçtiğimiz hafta reddetmiş ve cezayı onamıştı. 

Kesik’e 6 Mayıs’ta Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusunda “Bakur”belgeselini çekerken kimden talimat aldığı, belgesele katılanların örgüt bağlantıları olup olmadığına dair sorular ile “Bakur Notları” adlı kitabın yazılması ve basımı için kimlerin talimat verdiği, katkıda bulunanlarla irtibatının devam edip etmediği ve Kesik’e ait kapak fotoğrafının çekiminin hangi kamp alanında yapıldığı gibi sorular yöneltildi.