Institut Français İstanbul’da duvar sergisine sansür

“Çarpışma” başlıklı sergide yer alacak bir iş, politik olduğu gerekçesiyle kültür merkezi tarafından sansürlenmek istenince, serginin yaratıcıları ve sanatçıları sergiden çekildi


Institut Français İstanbul’un sokak sanatlarına dikkat çekmek için kurguladığı ve her yıl ikisi Fransız, dört sokak sanatçısını ağırlayacak sergi projesi “Le Mur İstanbul” kapsamındaki “Çarpışma” başlıklı sergide yer alacak bir iş, politik olduğu gerekçesiyle kültür merkezi tarafından sansürlenmek istenince, serginin yaratıcıları ve sanatçıları sergiden çekildi. 

Sansürü projenin küratörlüğünü üstlenen Görkem Kızılkayak, sosyal medya hesabından duyurdu. Kızılkayak’ın açıklaması şöyle: “Institut français İstanbul’da 18 Mayıs – 7 Eylül tarihleri arasında açılacak sokak sanatı sergisi Çarpışma ve açılış kokteylinin iptal edildiğine dair bir e-posta aldık. Açılış öncesinde sergi hazırlığındayken bir eserin içindeki bazı ögelerin politik bulunduğu ve kabul edilemeyeceği iletildi. Institut Français yetkilileriyle neredeyse gün boyu süren toplantıda kültür merkezi yetkilileri ve bizlerin açık, yapıcı ve çözüm odaklı yaklaşmamız sorunun çözümü için yeterli olmadı. Biz de bu durumda serginin yaratıcıları olarak sergiden çekildiğimizi bildirdik.”

Institut français binasının iç ve dış cephesinde sokak sanatlarına ayrılan iki duvardan oluşan bir duvar galeri olarak tasarlanan “Le Mur Istanbul”un ilk sergisi 17 Nisan’da açılmıştı.