“Sineceksiniz, susacaksınız…”

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından verilen Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’nin bu yılki sahipleri yazar Hamide Yiğit, Tekin Yayınevi ve Ezgi Kitabevi’nin kurucusu Edibe Usta Bayraktar…


Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından bu yıl 24.sü verilen Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’nin sahipleri yazar Hamide Yiğit, Tekin Yayınevi ve Ezgi Kitabevi’nin kurucusu Edibe Usta Bayraktar oldu.

Tekmili Birden IŞİD- El Kaide’den IŞİD’e; Amerika için Cihat adlı kitabı nedeniyle hakkında çok sayıda dava açılan ve AKP’nin Suriye Savaşı isimli kitabının kapağını sosyal medyada paylaştığı için 7,5 ay hapis cezası alan Hamide Yiğit, Yazar Ödülü’nü alırken yaptığı konuşmasında “Böyle bir ödülü almak onur verici ama keşke bu ödüller hiç olmasaydı. Temel bir hak olan düşünme, düşünce ve düşünceyi ifade edebilme özgürlüğünden söz edilemiyor. Bu alanda ödüller veriliyorsa bu ülkenin karnesi demektir. Karnesinden belli olan öyle bir rejim var ki; insanların ‘artık nefes almak istiyoruz’ diye bağırası geliyor. Sineceksiniz, susacaksınız, nefes bile almayacaksınız dayatması olduğu görülüyor” dedi.

Yayınevi Ödülü’ne değer görülen Tekin Yayınevi ise bilindiği gibi kitapları hakkında tazminat davaları açılan, yazarları fuarlarda fiziki saldırıya uğrayan, fuar katılımları engellenen bir yayınevi. Yayınevini temsilen ödülü alan genel yayın koordinatörü Elif Akkaya, yayınevinin yazarlarından Hamide Yiğit’in ve İhsan Eliaçık’ın büyük badireler atlattığını, Eliaçık’ın fuarlarda ciddi engellemelerle karşılaştığını, darp edildiğini, bu yüzden okurlarıyla buluşamadığını söyledi.


Emek Ödülü’ne değer görülen 34 yıllık Ezgi Kitabevi’nin kurucusu Edibe Usta Bayraktar da Türkiye’de bağımsız kitabevi olmanın çok zor olduğunu, internetteki rekabetin ve korsan yayınların kendilerini zorladığını, okurların varlığıyla ayakta kaldıklarını ifade etti.