İbrahim Gökçek ölüm orucuna ara verdi

İbrahim Gökçek’in ölüm orucuna ara verme kararının ardından Grup Yorum, “Siyasi bir zafer kazandık. Olumlu görüşmeler de yapılıyor. Arkadaşlarımız Valilikle görüşüyorlar. Konser için başvuruyorlar. Sonucu göreceğiz” açıklamasını yaptı


Grup Yorum üyeleri, insan hakları savunucuları, CHP ve HDP milletvekilleri, ölüm orucundaki İbrahim Gökçek için Küçükarmutlu’da bulunan Direnişevi’nde ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada Gökçek’in eylemine ara verdiği duyuruldu. Gökçek açıklamaların ardından kritik sağlık durumu nedeniyle hastaneye kaldırıldı. BBC Türkçe’ye konuşan grubun üyelerinden bir isim, İbrahim Gökçek’in kendi isteği ile hastaneye kaldırıldığını ve tedavi edileceğini söyledi.

Konser yasakları, İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen polis baskınları ve uğradıkları baskıya karşı başlattıkları eylemlerini, grubun gitaristi İbrahim Gökçek 323 gündür sürdürüyordu. Durumu ağırlaşan Gökçek’in babası Ahmet Gökçek, “Helin’i duyarsızlıktan kaybettik, iletişim sağlayamıyoruz. İbrahim’in de durumu çok kritik ve aynı duyarsızlıkla onu da kaybetmek istemiyoruz” demişti.

İbrahim Gökçek ise Bianet’e yazdığı mektupla aydın ve sanatçılara, “Bu kadar basit ve insani talepler niçin karşılanmaz? Taleplerimizin yerine getirilmesini istiyorum! Artık tüm gücümüzle, taleplerimizin karşılanması için iktidara baskı yapmalıyız. Aydın ve sanatçı dostlarımız artık vakit kaybetmeksizin kendi aralarında heyetler oluşturarak ilgili bakanlık ve cumhurbaşkanlığı ile görüşmeli ve taleplerimizin karşılanmasını sağlamalıdırlar. Hepinizi Helin ve Mustafa’nın sıcaklığı ve direnişimizin coşkusuyla selamlıyorum.” diyerek çağrıda bulunmuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı İbrahim Gökçek’le ilgili sürecin takipçisi olmaya devam edeceklerini belirttiler.