Grup Yorum üyelerine zorla müdahale tehdidi

Ölüm orucundaki İbrahim Gökçek ve Helin Bölek, Direniş Evi’ne yapılan baskın sırasında zorla ambulansa bindirilerek ‘zorla müdahale’ için Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüler


Ölüm orucunda olan ve durumları kritik olan Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek, eylemlerini sürdürdükleri Küçük Armutlu’daki “Direniş Evi” ne saat 02.30 sıralarında yapılan polis baskını sırasında zorla ambulansa bindirilerek ‘zorla müdahale’ için Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldüler. Hastane polis tarafından ablukaya alınırken Bölek ve Gökçek’in ailesi dışındaki herkes hastanenin dışına çıkarıldı.

Halkın Hukuk Bürosu (HHB) yaptığı açıklamada, müvekkillerinin kaçırıldıklarını, TEM şubenin müvekkillerinin yerini söylemediklerini, ölüm orucunun kritik aşamasında olan müvekkillerine 6 saat boyunca ulaşamadıklarını ve onları bulmak için hastane hastane gezdiklerini söyledi. Ayrıca yapılan baskın sırasında TEM şube ve özel harekat polislerinin 2 saat boyunca evi talan ettiklerini, bu sırada müvekkilleri, aile fertleri ve evde bulunan refakatçileri ters kelepçeyle bekleterek işkence ettiklerini ifade etti.

HHB müvekkillerinin sağlık durumlarının iyi olduğunu fakat bulundukları odanın girişinde polislerin beklemesinin zorla müdahale tehdidinin devam ettiğini gösterdiğini vurguladı. HHB, ayrıca Gökçek ve Bölek’in komaya girmeleri halinde müdahaleyi kabul etmeyeceklerini bildiren bir tutanak imzaladıklarını bildirdi.

HHB 2000-2007 yılları arasında süren ölüm oruçlarında 300’den fazla insanın zorla müdahaleler sonucu sakat kaldığını, ölüm orucunun ilerleyen aşamalarında yapılan zorla müdahalenin kişiyi öldürdüğünü de ekleyerek, zorla müdahalenin cinayet olduğunu belirtti.