CHP: Sosyal medya teklifini AYM’ye taşıyacağız

CHP, iktidarın Meclis Genel Kurulu’na getirdiği sosyal medya düzenlemesinin yasalaşması durumunda Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı


AKP, sosyal medya platformlarına yeni yükümlülükler ve yaptırımlar getiren yasal düzenlemeyi TBMM tatile girmeden yasalaştırma kararı aldı. MHP’nin önerileriyle son hali verilen teklifi muhalefet partileri ise desteklemiyor. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, sosyal medya düzenlemesi hakkında yaptığı açıklamada, adalet komisyonunda görüşülen teklifin Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarına ciddi bir sansür getirdiğini gördükleri için destek vermeyeceklerini açıkladı.

Adıgüzel, “Sosyal ağ sağlayıcıları için o kadar özensiz bir tanım yapılmış ki yargı tarafından nereye çekseniz oraya gidebilir. Vatandaşların bireysel iletişimleri bile bu sürece dahil edilebilir. Ayrıca temsilcilik meselesi var biliyorsunuz. İktidar bunu çok basit söylüyor ama temsilcinin yerinin tarif edilmesi, Türkiye’de olunacağının söylenmesi aslında sansür sürecinin bir başlangıcı olacak.” dedi.

Sosyal medya düzenlemesinin Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıklayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel açıklamasında devamla şunları dile getirdi: “Almanya’da var bizde neden olmasın diye bir bakış açısı var iktidarın. İşlerine geldiği zaman Avrupa standardı diyen iktidar işine gelmediği zaman bütün standartları yok sayarak ‘hükümsüzdür’ demektedir. Bugün de oldubittiye getirilen, sürecin paydaşlarıyla paylaşılmayan bir anlayışla karşı karşıyayız.”

HDP’DEN ‘ŞARTLI’ DESTEK

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında konuşan Halkların Demokratik Partisi  (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise Almanya’nın ırkçılıkla, nefret söylemleriyle ölüm tehditleriyle, yalan haberlerle mücadele etmek için bu yasal düzenlemeyi çıkardığını dile getirdi.

 Paylan, “Almanya standartlarını illa istiyorlarsa Almanya’daki gibi nefret söylemleri yasasını çıkarın, Almanya’daki demokrasi standartlarını buraya getirin o zaman ben de bu yasa teklifine evet vereceğim” diye konuştu. 

“KENDİ ELİNİZDEKİ KANALLARIN DİZİLERİNE BAKIN”

Sosyal medya düzenlemesiyle fikir özgürlüğünün kısıtlanacağını, muhalefetin susturulmaya çalışılacağını söyleyen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu daSosyal medyada birtakım düzenlemelere ihtiyaç olabilir lakin bu ihtiyaç bahane edilerek sosyal medya üzerinden fikir özgürlüğünün kısıtlanması ve muhalefetin susturulmaya çalışılmasını doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

Partisinin eğitim merkezinde basın toplantısı düzenleyen Karamollaoğlu,Efendim neymiş sosyal medyada ahlaksızlığın önüne geçilecekmiş, denetim sağlanacakmış. Çok açık bir şekilde söylemek istiyorum ahlaksızlığın yayılmasını dert ediyorsanız kendi elinizde olan kanalların gündüz kuşağına akşam dizilerine lütfen bir göz atın. Her türlü ahlaksızlık bu kanallarda mevcut, akıl almayacak kadar. Adeta şüyuu vukuundan beter olaylar her gün istisnasız bu millete teşhir ediliyor. Bunlarla alakalı en ufak kaygı gütmeyenlerin sosyal medyada ahlak bekçiliğine soyunmaları kimseye makul gelmiyor” dedi.