HDP’nin 1 Eylül bildirilerine toplatma kararı

İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, HDP’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Bakırköy’de yaptığı mitinge katılım çağrısı yapmak için bastırdığı bildiriler hakkında toplatma kararı verdi


İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Bakırköy’de gerçekleştirilen 1 Eylül Dünya Barış Günü Mitingi’ne ilişkin İstanbul’da dağıttığı bildiriler hakkında toplatma kararı verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, HDP’nin dağıttığı “Barıştan, özgürlükten, demokrasiden vazgeçmeyeceğiz” başlıklı bildiride “halkı kin ve düşmanlığa tahrik edici ifadelere” yer verdiğini ileri sürdü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre savcılığın talebi doğrultusunda İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, bildirilerde “örgüt propagandası” yapıldığına karar verdi. Bildiride yer alan “Kürt halkına yönelik sosyal, siyasal asimilasyon ve yok etme politikası, savaşın dolaysız amacı olarak ağırlaştırılacak, Kürt şehirlerinin yakılıp, yıkılması sürecek” ve  “İnsanlık dışı uygulamaların, işkencenin adresi olan hapishanelerde, başta İmralı olmak üzere siyasi tutsakların tecrit içinde tecrit edilmesine ve siyasal soykırımına devam edilecek” ifadeleri için de “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” iddiasında bulundu. Kararda, HDP “şüpheli” sıfatıyla yer aldı.