Haftanın sansür gündemi

Polisin Musa Anter anmasında Ferhat Tepe fotoğrafını engellemesi, Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur konserinin yasaklanması, yazar Meral Şimşek’in yargılandığı davanın bilirkişinin değişmesi sonucu ertelenmesi ve haftanın erişime engelleri… 20-27 Eylül 2021 haftasının sansür gündemini sizler için derledik


Musa Anter anmasında Ferhat Tepe fotoğrafına polis engeli: (21 Eylül) Gazeteci ve yazar Musa Anter’in öldürülüşünün 29. yılında yapılan anmada polis, 27 yıl önce öldürülen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin fotoğrafının taşınmasına “yasak olduğu” gerekçesiyle izin vermedi.

Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur konserine yasak: (21 Eylül) Adana Valiliği, Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur konserini, “konser etkinliği hakkında, sosyal medya platformlarında marjinal gruplarca çağrı amaçlı paylaşımlar yapılması” ve “örgütçülerin Adana’ya ortalığı karıştırmaya geleceklerine” dair ihbar almış olmaları gerekçeleriyle yasakladı.

Teori ve Politika dergisinin 82. sayısı toplatıldı: (21 Eylül) Teori ve Politika dergisinin 82. sayısı hakkında, “İbrahim Kaypakkaya’yı övmek” gerekçesiyle toplatılma kararı çıkarıldı.

Yazar Meral Şimşek’e açılan dava, bilirkişi değişikliği nedeni ile ertelendi: (27 Eylül) Yazar ve şair Meral Şimşek’in “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın yedinci duruşması 21 Eylül’de görüldü. Dava, bilirkişide değişikliğe gidilmesi nedeni ile 5 Ekim’e ertelendi.

CNN Türk İBB’ye sansür uyguladı: (27 Eylül) CNN Türk, canlı yayında İBB hakkında çeşitli iddialarda bulunan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’ya cevap vermek amacıyla yayına bağlanmak isteyen İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan’a sansür uyguladı.

Cumhuriyet gazetesine 74 günlük resmî ilan cezası verildi: (27 Eylül) Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, cezanın Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’ta Vakıflar’dan kiraladığı araziye izinsiz olarak yaptığı çardak ile ilgili yaptıkları haber nedeniyle verildiğini söyledi.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (20-27 Eylül) soL, Diken, Özgür Gelecek, Cumhuriyet, T24 ve Sendika.org’un sitelerindeki talan, usulsüz ihale ve polis şiddetine dair haberlere erişim engeli getirildi.