Haftanın erişime engellenen içerikleri

soL, Diken, Özgür Gelecek, Cumhuriyet, T24 ve Sendika.org’un sitelerindeki talan, usulsüz ihale ve polis şiddetine dair haberlere erişim engeli … 20-27 Eylül 2021 haftasında erişime engellenen içerikleri derledik


soL gazetesinin haberine yedi sene sonra erişim engeli: Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği, soL gazetesinde 2014 yılında yayımlanan “Bir zamanlar halkındı, şimdi geceliği bin lira!” başlıklı habere erişim engeli getirdi. Haberde “Eskiden halkın kullanımına açık olan Bodrum’un cennet köşelerinden Torba’daki Usuluk Koyu, bugün geceliği bin lirayı geçen lüks otelle kapatıldı. Yağmanın arkasındaki isim ise, Başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Fettah Tamince’nin yakını olan Turan Avcı” ifadeleri kullanılmıştı. Engelleme kararında, “Bu haberlerin gerçeğe aykırı olduğu ileri sürülmemiştir. Haber başvurucunun mesleği ile ilgilidir, Bu bağlamda haber konusunun, haberin arşivde kolaylıkla ulaşılabilir kılınması için gerekli bulunan toplumsal açıdan haber değerinin devam etmesi veya haberin geleceğe ışık tutacak niteliğe sahip olması özelliklerini taşıdığı söylenemez” açıklaması bulunuyor.

Bilal Erdoğan’la ilgili ‘erişim engeline erişim engeli’ haberine de erişim engeli getirildi: Bilal Erdoğan’ın lise arkadaşı Aykut Emrah Polat’ın TMSF’nin düzenlediği ihâleyi 280 milyon liraya kazanmasıyla ilgili haberlere, 11 Ağustos 2020’de İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından erişim engeli getirilmişti. Engele dair yapılan haberlere de 2 Eylül 2020’de, aynı Hakimlik tarafından erişim engeli getirilmişti. Son olarak, önceki iki engelleme kararının haberlerine de; “kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 24 Eylül 2021 tarih ve 2021/5160 sayılı kararı ile silinmelerine hükmedildi” ifadeleri kullanılarak erişim engeli getirildi.

Özgür Gelecek gazetesinin web sitesine erişim engeli: Özgür Gelecek gazetesinin internet sitesi olan olan ozgurgelecek24.net‘e Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi. 

Jinnews’in web sitesine erişim engeli: Jinnews haber ajansına ait https://www.jinnews36.xyz ve https://www.jinnews37.xyz internet sitelerine, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Eylül 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu güvenliğinin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

Polis baskınında öldürülen Dilek Doğan’la ilgili haberlere erişim engeli: Polis baskını sırasında polis ateşi sonucu yaşamını yitiren Dilek Doğan ile ilgili https://www.diken.com.trhttps://www.hurriyet.com.tr ve https://sendika.org internet sitelerinde yer alan habelere, “kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle,” İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Eylül 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.

Gazeteci Barış Terkoğlu’nun yazısına erişim engeli: Gazeteci Barış Terkoğlu’nun yazdığı bir yazı ile ilgili www.cumhuriyet.com.tr ve https://t24.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere, “kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle,” İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Eylül 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildi.