Disney ‘Strange World’ filmini ‘potansiyel sansür’ nedeniyle Türkiye’de yayımlamayacak

Disney “Strange World” filmini; LGBTİQ+ içeriklerin önceki dönemlerde yasaklandığı ya da yasaklanmasının muhtemel olduğu Tanzanya, Endonezya, Pakistan, Bangladeş ve Türkiye gibi ülkelerde yayımlamama kararı aldı


Kaynak: Deadline

Disney; pek çok kaşifin bulunduğu bir aile olan Clade ailesinin eşcinsel oğulları Ethan Clade’i merkezine alan Strange World (2022) adlı animasyonunu, LGBTİQ+ içeriklerin önceki dönemlerde yasaklandığı ya da yasaklanmasının muhtemel olduğu kimi ülkelerde yayımlamama kararı aldığını duyurdu. Evrensel‘in Deadline adlı siteden aktardığına göre, Türkiye’nin de yer aldığı filmin gösterime girmeyeceği ülkeler arasında tüm Orta Doğu ülkeleri , Çin, Malezya, Endonezya, Pakistan, Vietnam, Doğu Afrika (Tanzanya, Uganda, Kenya), Batı Afrika (Nijerya, Gana), Maldivler, Nepal, Bangladeş ve Rusya da var. Film 23 Kasım’da Amerika’da gösterime girdi.

Deadline’a konuşan bir Disney sözcüsü şunları söyledi:

“Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde, hikayelerimizi bizlerin ve ilgili sanatçıların yarattığı orijinal haliyle paylaşmayı amaçlıyoruz. Yasal veya diğer nedenlerle değişiklikler yaparsak bunları mümkün olduğunca az yaparız. Hikâye anlatımını etkileyeceğine inandığımız bir değişiklik yapmayacağız. Böylesi bir durumda, içeriği o pazarda dağıtmayacağız.”