Müzisyenler Mikaîl Aslan’a ve Ayfer Düzdaş’a sansür iddiaları

Müzisyen Ayfer Düzdaş İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığı konser başvurusuna yedi aydır cevap alamadığını söyledi. Müzisyen Mikaîl Aslan ise Bingöl Üniversitesi’ndeki konseri için kiralanacak salona fahiş fiyat istendiğini ve mali sansür uygulandığını söyledi


Müzisyen Ayfer Düzdaş İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) “Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri Konseri” projesiyle yaptığı konser başvurusuna yedi aydır cevap verilmediğini belirttiği sosyal medya paylaşımında durumu, “Konser yasaklamanın bir başka versiyonu değil de nedir” ifadeleriyle eleştirdi.

Ayfer Düzdaş iletisinde şu ifadeleri kullandı: “Çok mu yoğunsunuz? Yedi aydır iki kez yaptığımız konser başvuru talebimize neden cevap vermiyorsunuz? Aylar oldu sizden yanıt bekliyoruz. Konser yasaklamanın başka bir versiyonu değil de nedir bu? Cevap verme, yok say. Oh ne ala, sonra da sanat ve sanatçının yanında olduğuna dair açıklama yap. Samimi değilsiniz.”

MİKAÎL ASLAN: “BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ KONSERİMİZİ YASAKLAMANIN BAŞKA YOLUNU BULMUŞ”

Müzisyen Mikaîl Aslan da Bingöl Üniversitesi’ne bağlı Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde 15 Ekim’de vereceği konser için daha önce 3.000 TL’ye kiraladıkları salonun kirasının 20.000 TL’ye çıkarıldığını duyurdu. Yaptıkları başvuruya rektörlükten verilen resmî açıklamayı sosyal medya hesabından paylaşan Aslan; “Bingöl Üniversitesi, Rençber Ezîz’in memleketindeki konserimizi yasaklamanın başka bir yolunu bulmuş. 3 ay önce 3.000 TL’ye tutulan konser salonuna şimdi 20.000 TL istemiş. Bingöl Üniversitesi’nin kültüre ve sanata katkısı göz yaşartıyor!” sözleriyle, üniversite rektörlüğünün kendilerine mali sansür uyguladığını iddia etti.