Halk TV’nin editörlerine sansür uygulayıp işten attığı iddia edildi

Halk TV’nin internet editörlerinden Ali Isıyel, Fırat Yeşilçınar ve Batuhan Batan; kanalın sahibi Cafer Mahiroğlu tarafından sansüre ve mobbinge maruz bırakılarak işten çıkarıldıklarını söyledi


Halk TV’nin internet sitesinde editörlük yapan Ali Isıyel, Fırat Yeşilçınar ve Batuhan Batan, 22 Şubat 2021’de işten çıkarıldıklarını duyurdu. Kanalın patronu Cafer Mahiroğlu tarafından önce yaptıkları haberlerin sansürlendiğini, buna karşı çıkmalarını takiben de psikolojik baskıya (mobbing) maruz kaldıklarını belirten Isıyel ve Yeşilçınar yaşadıklarını Twitter hesaplarından paylaştı.

https://twitter.com/firatyasilcinar/status/1363928621900050436

“KADIKÖY İŞÇİLERİNİN HABERİNE SANSÜR GELDİ”

Twitter’dan kamuoyuyla paylaştıkları iletilerinde Fırat Yeşilçınar ve Ali Isıyel, 8 Aralık 2020’de yaptıkları bir haberi Cafer Mahiroğlu’nun baskıları nedeniyle Halk TV’nin Twitter hesabından sildiklerini belirtti. Yeşilçınar ve Isıyel sonraki süreçte Mahiroğlu’nun, “İBB’yle ve Kadıköy’deki işçi greviyle ilgili olmak üzere” yaptıkları birçok habere sansür uyguladığını ifade etti. Net Haber’de aktarıldığına göre Isıyel, “İktidar haberleri ile ilgili değil, muhalefet haberleri ile ilgili sansüre uğradık. Geçen hafta Kadıköy işçilerinin haberini yaptım ama pasifte duruyor sansür geldi. Maltepe’deki grevi gördürmediler. Bugün Ataşehir’de grev başladı onu gördürmediler. Biz burada CHP ve muhalefet partileriyle ilgili sansüre uğruyorduk” açıklamasında bulundu.

ClubHouse uygulamasında da sürece ilişkin açıklamalarda bulunan Yeşilçınar ve Isıyel, işten çıkarılmaları sırasında Mahiroğlu’nun koruması tarafından tehdit edildiklerini de vurguladı.