Haftanın sansür gündemi

Yasak, ceza, erişim engeli, suçlama, hedef gösterme… 3 Eylül – 10 Eylül haftasının sansür gündemini derledik


 

  • Cumhuriyet’te yönetim kurulunun değişmesiyle birlikte gazetenin yayın politikası ve kadrosu da dönüşüyor. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne Murat Sabuncu’nun yerine, haber koordinatörü Aykut Küçükkaya getirildi. Murat Sabuncu’nun veda yazısına gazetenin internet sitesinde yer verilmedi. Prof. Dr. Ahmet İnsel’in yazısı ise yayımlanmadı. Şimdiye kadar gazetede 20’nin üzerinde istifa var.
  • Backstabbing for Beginners /Komplo filminin Türkiye’deki gösteriminde, Kürdistan kelimesi altyazıda Kuzey Irak olarak yer aldı.
  • Halkevleri’nin düzenlediği ve bu yıl 6.sı gerçekleştirilecek Mamak Kömür Deposu Buluşması’na Ankara Valiliği’nden izin çıkmadı. Valilik, 19 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan etkinlik yasağına gerekçe olarak “uygun görülmemiştir” ifadesini kullandı.
  • Uyanış filminin fragmanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başına silah dayanan görüntülerden sonra gözaltına alınan, ardından FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan yönetmen Ali Avcı, İstanbul 36’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında 6 yıl 3 ay hapse mahkum edildi.
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde MDP Genel Başkanı Buray Büsküvütçü’nün sözlü tacizine uğrayan moda tasarımcısı Barbaros Şansal, can güvenliği ve ifade özgürlüğü kalmadığı gerekçesiyle İzmir’deki gösterisini iptal etti.

  • Araştırmacı – yazar Hamide Yiğit, Tekmili Birden IŞİD- El Kaide’den IŞİD’e; Amerika için Cihat adlı kitabı nedeniyle TCK 301’inci madde gereğince “hükümeti, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” iddiasıyla yargılandığı davada 5 ay hapis cezası aldı. Ceza, 3 bin TL para cezasına çevrildi.
  • Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak ve katliamı protesto etmek için 13 Ekim 2015’te Sirkeci Garı’nda bir araya gelenlerin yargılandığı davada mahkeme bazı sanıkları hapis cezasına çarptırarak bunu para cezasına çevirdi. Bazı sanıklara verilen cezada ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.
  • KİPTAŞ’a 1999 yılında genel müdür olarak atanan İsmet Yıldırım’ın 2015’te mal varlığının yayımlandığı 10 habere erişim engeli getirildi. Bakırköy Sulh Ceza Hakimliğinin 27 Ağustos’ta dokuz haber sitesi ve bir Google linkine getirdiği erişim engeli kararı “itibarsızlaştırma” gerekçesiyle alındı.
  • Yazar, yayıncı Ragıp Zarakolu hakkında, 2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisi’nin Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşma nedeniyle, “terör örgütüne yardım ve yataklık” suçlamasıyla açılan davada kırmızı bülten çıkarıldı.