Sansür haberimiz sansürlendi

Medipol Üniversitesi’ne bina ve arazi tahsisi ile ilgili yapılan haberlere getirilen yasağı duyuran, aralarında Susma Platformu’nun da olduğu 168 haber linkine de erişim engeli getirildi


Medipol Üniversitesi’ne bina ve arazi tahsisi ile ilgili yapılan 564 habere, 7 Ağustos’ta 2019 İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından getirilen yasağı duyuran Susma Platformu’nun da aralarında bulunduğu 168 haber linkine de erişim engeli getirildi. Yasak haberini, sosyal medyadan Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz duyurdu.

İlk erişim engelleme kararıyla ilgili haberler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne yönelik hazine arazisi tahsisi ve Medipol Hastanesi’nin Koca’nın genelgesiyle “ileri düzey hastane” ilan edilmesine yönelikti.

Susma Platformu’nun yanı sıra Artı Gerçek, Gazete Duvar, T24, Sözcü’nün de yer aldığı ilk erişim engelleme kararıyla ilgili haberlere yine Medipol Üniversitesi’nin talebiyle bu kez İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi.

Kararda, “Talep edenler vekili’nin 19/08/2019 tarihli dilekçesinde özetle; dilekçesinde bildirilen URL uzantılarında yer alan haber ve ifadelerde müvekkil kuruma hibe edilmeyen, sadece tahsis edilen binaların ‘verildi’ yüklemi ile haberleştirilerek, kurumun karalandığı, kuruma hakaret ve iftira edildiği, bu şekilde müvekkilinin kişilik haklarını ihlal ettiğinden bahisle bildirilen URL adreslerine erişimin engellenmesine karar verilmesi talebinde bulunulduğu anlaşılmıştır…URL adreslerine 5651 Sayılı Kanunun 9.maddesi uyarınca erişime engellenmesine yapılan inceleme sonucu karar verildi” ifadelerine yer verildi.

5651 Sayılı Kanunun 9. maddesinde, “içerik nedeniyle hakları ihlâl edildiğini iddia eden kişi, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak kendisine ilişkin içeriğin yayından çıkarılmasını ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabı bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasını isteyebilir” ifadeleri yer alıyor.

Susma Platformu olarak haberimize İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği tarafından getirilen erişim engeli kararının kaldırılması talebiyle İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz edeceğiz.