Ankara Katliamı’nı protesto edenlere ceza

Sirkeci Garı’nda, Ankara Katliamı’nı protesto edenlerin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davadan ceza çıktı


Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak ve katliamı protesto etmek için 13 Ekim 2015’te Sirkeci Garı’nda bir araya gelenlerin yargılandığı davada mahkeme bazı sanıkları hapis cezasına çarptırarak bunu para cezasına çevirdi. Bazı sanıklara verilen cezada ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Artı Gerçek’in haberine göre Sirkeci’de 10 Ekim Katliamı’nı protesto eden DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri arasında bulunan Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube eski Başkanı Beyza Metin, Erdoğan Demir, Gürsel Kaya, Mehmet Şamil Altan, Nebile Irmak Çetin ve Önder Atay hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davanın duruşması İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Mahkeme heyeti, Beyza Metin, Erdoğan Demir, Mehmet Şamil Altan, Gürsel Kaya hakkında TCK’nın 299/1 maddesi uyarınca 1 yıl hapis cezası verdi. Sanıkların cezasını TCK’nın 299/2 maddesi uyarınca 1/6 oranında arttıran mahkeme heyeti cezayı önce 1 yıl 2 aya çıkardı. Daha sonra ise sanıkların ‘yargılama sürecindeki davranışlarını’ nazara alarak cezayı 11 ay 20 güne düşürdü. Mahkeme sanıkların ‘yeniden suç işlemeyecekleri hususunda olumlu bir kanaate varılmadığı’ gerekçesiyle CMK 231. maddenin uygulanmasına yer olmadığına hükmetti. Heyet sanıklara verilen cezayı 7 bin lira para cezasına çevirdi.

Sanıklar Nebile Irmak, Önder Atay için de 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.