Orhan Pamuk: Haber ne yazık ki doğru

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Hürriyet’e verdiği röportajın anayasa değişikliği referandumunda “hayır” oyu vereceğini söylediği için yayımlanmadığını SUSMA’ya doğruladı


Kanal D haber spikerlerinden İrfan Değirmenci’nin “Hayır” açıklaması nedeniyle Doğan Medya’dan kovulmasının ardından, şimdi de Hürriyet gazetesinin Washington Temsilcisi Cansu Çamlıbel’in yazar Orhan Pamuk’la yaptığı söyleşi sansürlenerek yayımlanmadı.

T24’te yer alan habere göre Orhan Pamuk, pazartesi günü (13 Şubat) yayımlanması planlanan, ancak sansüre uğrayan söyleşide, anayasa değişikliğine karşı düşüncelerini anlatarak, referandum için “Hayır” görüşünü dile getirdi. Kanal D Spikeri İrfan Değirmenci’nin “Hayır” açıklaması nedeniyle Doğan Medya Grubu’ndan atılmasının büyük bir tartışma yarattığı sırada, gazete içinde yapılan değerlendirmede Orhan Pamuk’un Hürriyet’e verdiği söyleşinin yayımlanmamasına karar verildi.

Hürriyet’in sansürlediği Orhan Pamuk söyleşisine dair yazar Pamuk’tan Susma Platformu’na bir açıklama geldi. Pamuk “Haber ne yazık ki doğru” diyerek Cansu Çamlıbel’in kendisiyle güzel ve uzun bir röportaj yaptığını söyledi. Röportajda Çamlıbel’in referandum hakkında fikrini sorduğunu belirten Pamuk, “Ben de hayır oyu vereceğimi söyledim ve kararımı gerekçeleriyle açıkladım. Sonunda röportaj yayımlanmadı” dedi.