Haftanın erişime engellenen haberleri

26 Ekim – 2 Kasım haftasında Charlie Hebdo’nun Twitter hesabı ve Jinnews başta olmak üzere birçok web adresine erişim engeli getirildi


Charlie Hebdo’nun Twitter hesabı engellendi: Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 28 Ekim 2020 tarih ve 2020/7094 sayılı kararıyla Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Twitter hesabı Türkiye’den ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle engellendi. Derginin internet sitesine erişim de 2015’ten beri engelliydi. 

Kaymakamın makam aracıyla vatandaşa çarptığına dair haberlere engel: Elazığ Çemişgezek kaymakamı Mehmet Güder’in makam aracıyla Murat Atlı isimli vatandaşa çarpıp kaçmasıyla ilgili Artı Gerçek, BirGün ve Cumhuriyet’te yer alan haberlere erişim engellendi. ‘Kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle Çemişgezek Sulh Ceza Hakimliği’nin 29 Ekim 2020 tarih ve 2020/116 sayılı karar gereği aynı haber İleri Haber ve Dokuz8Haber’de de engellendi. 

‘Emniyet şube müdürünün boğaz manzaralı yalı karşılığında gizlediği FETÖ dosyası’ haberine engelleme: Cumhuriyet’te Şubat 2020’de yayınlanan Seyhan Avşar imzalı ‘FETÖ borsası’nda son nokta: İstihbaratçı polis, FETÖ evrakını ortadan kaldırmış’ başlıklı habere Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 27 Ekim 2020 tarih ve 2020/5103 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi. 

Avşar’ın haberinde 3 milyon 864 bin TL değerindeki boğaz manzaralı bir köşkün ‘Ahmet Taçyıldız hakkındaki FETÖ evrakının temizlenmesi’ için eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’e verildiği ileri sürülüyordu. Aynı habere dair ayrıntılar yer alan Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel, TELE1, Duvar ve Gerçek Gündem’de yer alan içerikler de aynı mahkeme kararıyla engellenmiş oldu. 

Seyhan Avşar söz konusu haberiyle 23. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nde ‘Yazılı Haber Ödülü’nü’ almıştı. Evrensel’de yer alan ‘ödül’ haberi de engellendi.

Engellenen Jinnews tekrar engellendi: JinNews’e bir kez daha erişim engeli geldi. Erişime engel, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Van 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin 28/10/2020 tarihli kararı gerekçe gösterilerek verildi. Ajans ,en son 22 Ekim günü erişime engellenmişti. Son engellenmeyle ajansın internet sitesi kurulduğu günden bu yana 12. kez engellenmiş oldu.