Grup Yorum konserine yine valilik izni yok

Grup Yorum, İstanbul Valiliği’ne yapmış oldukları konser başvurusunun kabul edildiği yönündeki haberleri yalanladı


Grup Yorum, “Geliyoruz zincirleri kıra kıra” diyerek Twitter adresinden konser duyurusu yaptı. 9 Ağustos günü saat 15.00’te Yenikapı Miting Alanı’nda düzenleneceği söylenen konserle ilgili  İstanbul Valiliği, etkinliğe izin vermediklerini açıkladı.

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in hayatlarını kaybettikleri ölüm orucu eylemlerinin talepleri arasında “konser yasaklarının kaldırılması” da vardı. İbrahim Gökçek’in ölümünden hemen önce bu talepleriyle ilgili yetkililerle temasların olumlu geçtiği açıklanmıştı. Gökçek bu gelişme üzerine ölüm orucunu bırakarak tedaviyi kabul etmişti. 

VALİLİK AÇIKLAMASI: İZİN VERİLMEMİŞTİR

Valiliğin açıklamasında ise “Bazı sosyal medya hesapları ve basında yer alan Yenikapı Miting Alanı’nda 9 Ağustos 2020 Pazar günü yapılacağı bildirilen konser başvurusunun Valilikçe kabul edildiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Valiliğimizce izin verilmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Grup Yorum’un yedi üyesi, 2016 Kasım ayında İstanbul’da, İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen bir polis operasyonu sırasında “polise mukavemet, hakaret ve terör örgütü üyesi olma” suçlamalarıyla önce gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı.

Tutuklanan müzisyenlerden Helin Bölek, Bahar Kurt, Barış Yüksel, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı 17 Mayıs 2019 tarihinde açlık grevine başladıklarını duyurmuşlardı. Helin Bölek 3 Nisan’da, İbrahim Gökçek de 7 Mayıs’ta hayatlarını kaybetmişlerdi.